Czego potrzeba do pobicia rekordu? 18 skoczków, weteranów tego ekstremalnego sportu, którzy w specjalnych kombinezonach mogą osiągnąć prędkość nawet 200 km/h i którzy będą lecieć w formacji za samolotem. Póki co rekord świata jest w rękach Szwajcarów.
Do Elbląga przyjedzie niemal 30 skoczków spadochronowych, którzy od 23 do 27 sierpnia będą podbijać niebo w różnych formacjach wingsuit. Szykuje się sporo atrakcji.
- Planujemy też skakać nad miastem w nocy w oświetlonych kombinezonach, co będzie wyglądać zjawiskowo. Do Elbląga przyjedzie również pilot ekstremalnie szybkiego spadochronu, który poleci razem z nami. Planujemy też przelecieć nad Zalewem Wiślanym z Krynicy Morskiej do Kadyn z lądowaniem na miejscowej plaży. A bicie rekordu będzie ukoronowaniem całej imprezy – tak mówił o Baltic Wingsuit Meet Piotr Walasek w rozmowie z portEl.pl w lipcu.
- Przedsięwzięcie (...) będzie obejmowało liczne atrakcje, które zwykle są organizowane osobno. W ciągu pięciu dni sierpnia wykonane zostanie wspólnie około tysiąca skoków w różnych formacjach wingsuit składających się od 9 do 18 osób plus samolot - tak o imprezie pisze portal dlapilota.pl. Podaje również szczegółowo atrakcje czekające na świadków podniebnych akrobacji:
Główne atrakcje Baltic Wingsuit Meet (większość nie miała jeszcze miejsca w Polsce):
- Planowane są skoki nad miastem formacją w nocy w oświetlonych kombinezonach.
- Planowane są loty skoczka wykorzystującego ekstremalnie szybki spadochron w formacji – XRW.
- Planowany jest przelot nad Zalewem Wiślanym - Krynica - Kadyny z lądowaniem na plaży.
- Planowany jest przelot w formacji z samolotem AWF i ustanowienie nowego rekordu świata.
W porównaniu do zeszłorocznej edycji imprezy tegoroczna obejmuje:
- dwa samoloty,
- ponad dwa razy więcej uczestników (27),
- dwa razy więcej dni lotów,
- plan ustanowienia rekordu świata,
- dwóch profesjonalnych load organizatorów z zagranicy.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku nad Elblągiem dziesięciu śmiałków pokusiło się o bicie rekordu Polski.
- Wingsuiting to sport ekstremalny, w którym skoczek ubrany w specjalny kombinezon skacze z dużej wysokości: z samolotu, szczytu urwiska, wysokiej budowli a następnie szybuje. Lot kończy się otwarciem spadochronu i lądowaniem. Kombinezon wingsuit zmniejszając prędkość opadania i zwiększając prędkość w poziomie pozwala na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Spadochronowego, aby wykonać pierwszy skok wingsuit, należy mieć wykonane co najmniej 200 zwykłych skoków spadochronowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy – pisaliśmy na naszych łamach o tej dyscyplinie.