Jak informuje Artur Zieliński, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM, ławnikiem może zostać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, ma nieskazitelny charakter oraz ukończył 30 lat, a nie przekroczył 65 roku życia, a ponadto jest zatrudniony lub zamieszkuje (jest zameldowany) w miejscu kandydowania co najmniej od roku.
- Kandydatów na ławników zgłaszać mogą: prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe, grupa co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze i zamieszkujących stale na terenie Elbląga - wyjaśnia Zieliński. - Na kandydatów na ławników orzekających z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mogą również zgłaszać terenowe organy administracji rządowej i organizacje pracodawców. Należy podkreślić, że powyższa grupa kandydatów powinna wykazać się szczególną znajomością spraw pracowniczych oraz celów ubezpieczenia i potrzeb osób ubezpieczonych.
Kandydaci na ławników mogą pobrać druki zgłoszeniowe w Urzędzie Miejskim w Elblągu, ul. Łączności 1 w Wydziale Spraw Obywatelskich pok. 96. Wybór ławników odbędzie się w październiku br.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter