Zmarł Jerzy Światkowski

17
22.03.2019
Zmarł Jerzy Światkowski
Jerzy Światkowski, zdjęcie z lat młodości, fot. nadesłana
W czwartek, 21 marca w wieku 91 lat zmarł hm. Jerzy Światkowski, pionier Elbląga, założyciel harcerstwa w powojennym Elblągu, później komendant hufca ZHP, a w latach 90. przewodniczący Koła Pionierów Elbląga im. Mieczysława Filipowicza.
Druh Jerzy urodził się 24 stycznia 1928r. w miejscowości Skępe w powiecie toruńskim. W czasie wojny wraz z rodziną wywieziony został na roboty przymusowe w okolice Elbląga. Po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną, w lutym 1945r., z racji znajomości języków, zaangażowany został w komendanturze wojskowej w roli tłumacza niemiecko-rosyjskiego. Nie trwało to długo, bo gdy do miasta przybyła Morska Grupa Operacyjna, przyłączył się do niej. Teraz był wartownikiem w porcie, dbał też o aprowizację coraz większej grupy polskich osadników. Już 28 marca w Elblągu zamieszkali jego najbliżsi i była to pierwsza kompletna polska rodzina w naszym mieście.
   We wrześniu 1945 r. Jerzy Światkowski podjął naukę w gimnazjum, a później liceum technicznym, nadrabiając stracone lata wojny. Podczas przygotowań do nauki w gimnazjum, nauczyciel – korepetytor zaraził swych młodych słuchaczy czarem harcerstwa. Opowieści o przygodach, wędrówkach i obozach harcerskich rozbudziły wyobraźnię chłopców, zapragnęli sami podobne przeżywać. I tak się stało – 27.10.1945 r. na Osiedlu Marynarzy spotkała się grupa ok. 30 chłopców na pierwszej harcerskiej zbiórce. Ich drużynowym został Jerzy Światkowski, a Drużyna Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki odegrała ważną rolę w historii elbląskiego hufca ZHP.
   Druh Jerzy równolegle ze zdobywaniem wiedzy ogólnej, uczył się harcerstwa i pracy instruktorskiej. Zdobywał kolejne stopnie, pełnił ważne w elbląskim hufcu funkcje, także komendanta. Ale przede wszystkim poświęcał się corocznej organizacji wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Wychowany w czasach, gdy ekwipunek harcerski bywał rzadkością, przekazywał kolejnym pokoleniom tajemnice „pionierki”, uczył harcerzy samodzielności i umiejętności dziś zaliczanych do survivalu. Swoją pasję dzielił z rodziną – żona Urszula pracowała z zuchami, dzieci – Ola, Janusz (kawaler Orderu Uśmiechu) i Leszek to także wspaniali harcerze.
   Gdy na początku roku 1994 zrodził się pomysł zorganizowania Koła Pionierów Elbląga, Jerzy Światkowski zaangażował się całym sercem w tę inicjatywę. Wszedł w skład wyłonionego Zarządu Koła, wkrótce też został jego Prezesem. Żartował, że jest najmłodszy w tym gronie, więc dlatego został wybrany. Pionierzy nie żałowali wyboru. Prezes organizował wycieczki i spotkania opłatkowe, zaczęto zapraszać Pionierów na uroczystości miejskie, chorych odwiedzano w domach. Prowadzona była kronika, media publikowały wspomnienia, młodzież uczyła się od seniorów żywej historii. W roku 2005 ukazała się Księga Jubileuszowa Koła z biogramami pionierów. Niestety, z przyczyn naturalnych Koło stawało się coraz mniejsze i z czasem przestało działać. Dziś, w ogłoszonym przez Radę Miejską Roku Pionierów Elbląga, żegnamy jego Prezesa.
   Żegnamy, ale nie zapominamy. Nie zapominamy i nie zapomnimy pełnych emocji nocy Robinsona i podchodów, gawęd przy ognisku i harcerskich pieśni, budowanych z mozołem obozowych bram i totemów. Takich ludzi, jak druh Jerzy nie zapomina się. Opowiada się o nich w gronie przyjaciół, na leśnej polanie, przy ognisku, a opowieściom tym przysłuchujące się dzieci niosą legendę w kolejne pokolenia. Druhu Jurku, jeśli słyszysz, czuwaj przy watrze. Gdy dojdziemy za Tobą, rozpalisz ją uroczyście na powitanie, jedną zapałką. I zaśpiewamy w gronie Harcerzy, którzy już tam będą: Płonie ognisko i szumią knieje, Drużynowy jest wśród nas…
   
   Msza św. pogrzebowa i pożegnanie hm. Jerzego Światkowskiego nastąpi w sobotę, 23 marca o godz. 13.30 w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola.
   
harcerki i harcerze hufca Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jerzy Światkowski, pionier Elbląga, był żywą encyklopedią tego co się działo od lutego 1945 roku w Elblągu. Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Ojca dla Druha Bielika.
Prorok_Igor (2019.03.22)

info

28  
  0
Część Jego Pamięci
Karol50 (2019.03.22)

info

20  
  0
Wspaniały człowiek. Jego Rodzina też. Cześć Jego pamięci!!!!!
Dawnaharcerka (2019.03.22)
Do harcerstwa zapisałam się w roku 1961.Do dzisiaj wspomnienia związane z harcerstwem są najpiękniejszymi moimi wspomnieniami z lat dzieciństwa i młodości. To dzięki takim ludziom jak druh Światkowski dzieci i młodzież mogła uczyć się odpowiedzialności, odwagi, pracowitości, uczciwości i wielu takich cech, które potem w dorosłym życiu są tak potrzebne. To była najlepsza szkoła życia a w wakacje najlepszy wypoczynek. Szkoda że te czasy już minęły i że zakończyło się tak piękne życie druha Jerzego. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.
mkt (2019.03.22)

info

18  
  0
@Dawnaharcerka - Czy napisał jakąś książkę, lub drukowane wspomnienia ? W wydaniu ". .. ocalić od zapomnienia", pod redakcją Ryszarda Tomczyka, jest tylko krótki z nim wywiad. Znałem Go tylko z widzenia. Można byłoby nazwać Jego imieniem jakąś ulicę, ale z tym w tym naszym Elblągu Wysoka komisja pod przywództwem Pana X ( RODO ) ma pionierów Elbląga w głębokim poważaniu. .. mojej ciotce, Ninie Bańkowskiej-Cyplik, która w 1945/46 zakładała Szkołę Gastronomiczną i Odzieżową i kierowała nią przez 40 lat, odmówiono tego słusznego zaszczczytu, bo podobno byli bardziej zasłużeni !!! Pozwolono łaskawie, że mogę na własny koszt wywiesić na budynku szkoły tablicę pamiątkowa. Tak odwdzięczają się obecne urzędniki ratusza, którzy żyją w tym Elblągu, dzięki jego pionierom, którzy odbudowywali i adaptowali Elbląg, także dla nowych pokoleń. Cześć ich pamięci. .. tak Pionierów jak i obecnych urzędasów z Ratusza. ..
(2019.03.22)
W Elblągu był druh Światkowski w Kwidzynie był druh Hawliczek obaj pozostaną w mojej pamięci CZUWAJ !
--.-/-.../.- (2019.03.22)
Czuwaj
Zuchmaly (2019.03.22)

info

9  
  1
Idziemy w jasną, z błękitu utkaną dal /drogą wśród łąk, pól bezkresnych i wśród zbóż szumiących fal. / Cicho, szeroko, jak okiem spojrzenie śle, /jakieś się snują marzenia, w wieczornej spowite mgle. /bis Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż, /by zdobyć szczyt ideałów – świetlany harcerski krzyż. Czuwaj Druhu. Jeszcze kiedyś razem to zaśpiewamy
DariuszBocian (2019.03.23)

info

12  
  0
Pionier i założyciel harcerstwa w Elblągu. Radni to już nie to pokolenie, a władze miasta miały wolną sobotę.
dhJanusz (2019.03.23)

info

5  
  0
Odszedł Wielki patriota i prawdziwy elblążanin. Oczywiście miejscy karierowicze przegapili uroczystości. Brawo dla harcerzy tych którzy pamiętali. Czuwaj! My starzy harcerze ocieraliśmy łzy, ukradkiem.
(2019.03.23)

info

4  
  0