Tak wygląda pomoc dla bezdomnych podczas mrozów

4
10.01.2024
Tak wygląda pomoc dla bezdomnych podczas mrozów
Takie pakiety rozdaje ECUS osobom bezdomnym
W Elblągu podczas ostatnich siarczystych mrozów nie doszło na szczęście do przypadków zamarznięcia osób bezdomnych. Z dachu nad głową w instytucjach, które im pomagają, korzysta obecnie około 160 osób.

O tym jak wygląda pomoc bezdomnym w Elblągu mówili przedstawiciele poszczególnych służb na spotkaniu z prezydentem w Urzędzie Miejskim.

- W Schronisku dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej oraz w Miejskim Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych przy ul. Królewieckiej 102 przebywa obecnie około 160 osób. Osoby te są zabezpieczone w podstawowe potrzeby. Jeżeli zajdzie taka konieczność oba miejsca mogą przyjąć interwencyjnie kolejne osoby bezdomne – informują służby prasowe Urzędu Miejskiego.

Straż Miejska i policja wspólnie z pracownikami Elbląskiego Centrum Usług Społecznych patroluje miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, proponując im doraźną pomoc, przekazując także informacje o pomocy udzielanej zarówno w Domu dla Bezdomnych przy Nowodworskiej, jak i w Miejskim Centrum Wsparcia przy ul. Królewieckiej.

- Straż Miejska w roku 2023 przeprowadziła ponad 340 czynności w stosunku do osób bezdomnych, w tym również przewóz tych osób do Miejskiego Centrum Wsparcia i Schroniska przy ul. Nowodworskiej. Łącznie w 2023 roku Straż Miejska wykonała 175 kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych (wspólnie z pracownikami ECUS). Na początku tego roku Straż przeprowadziła już 19 takich kontroli – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Zdaniem pracowników ECUS i strażników osoby bezdomne coraz częściej są świadome, że w przypadku dużych mrozów muszą szukać pomocy (niestety problemem pewnej grupy osób bezdomnych jest choroba alkoholowa). - Pracownicy ECUS docierają nie tylko do osób bezdomnych, ale także do innych swoich podopiecznych, a więc samotnie żyjących osób starszych, sprawdzając czy potrzebują one pomocy – zapewniają urzędnicy.
   Ciepłe posiłki dla około 50 osób bezdomnych wydaje Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej.

- Dodatkowo, monitorując miejsca przebywania osób bezdomnych, Elbląskie Centrum Usług Społecznych przygotowało specjalne pakiety, które przekazywane są osobom bezdomnym, mające im pomóc przetrwać mrozy. W skład pakietu wchodzi: para ciepłych rękawiczek, grzejki – wkłady do rękawiczek, dwie pary grubych skarpet, koc termiczny, posiłek ze specjalnym podgrzewaczem – dodają służby prasowe UM. Wszystkie służby, pracownicy Urzędu oraz ECUS apelują do mieszkańców o czujność i zgłaszanie przypadków osób bezdomnych potrzebujących pomocy.
   
   Szczegółowe informacje na temat kompleksowej pomocy dla osób bezdomnych znajdziecie tutaj

oprac. red. na podst. inf. Urzędu Miejskiego w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Tytuł krzyczy. Tylko, czy w dobrą stronę?
(2024.01.10)

info

4  
  2
POLITYKA nie dać małych środków na wspomożenie obywatela tylko doprowadzić go do bezdomności i wtedy tracić 10 x tyle na pomoc - G E N I U S Z E. Zdecydowanie weryfikację ludzi zatrudnionych w urzędach czy ich wiedza jest na odpowiednim poziomie lub celowe działanie na szkodę !
(2024.01.10)

info

5  
  2
każdego z nich szkoda, tacy sami ludzie jak my, za komputerami. Jakieś minimum należy się każdemu, - ale modne było pomagać tym ze wschodu, niż rodakowi.
bobo (2024.01.11)

info

1  
  1
Kto i kiedy zostaje zakwalifikowany jako bezdomny. Od lat ta kategoria osób jest obejmowana szczególnymi przepisami, które wyjątkowo ochraniają takie osoby. Ponieważ nie stworzono realnej definicji bezdomności to w praktyce pod ten status "podszywają" się osoby nie będące w takiej sytuacji. Często są oni problemem w życiu codziennym, gdyż naruszają prawa innych osób. Szczególnie kiedy "nocują" na klatkach schodowych, w piwnicach, na działkach itp. Najczęściej są już po spożyciu alkoholu lub piją w takim miejscu pobytu. Zostawiają nie tylko nieporządek po sobie, ale bez skrupułów załatwiają w tych miejscach swoje potrzeby fizjologiczne. Służby, w tym policja, niechętnie podejmują wobec nich interwencje, w praktyce ograniczając się do spisania ich danych. Tymczasem lokatorzy tych budynków, płacący przecież wysoki czynsz, traktowani są jak drugiej kategorii i nie mogą doprowadzić do unormowania przepisów porządkowych. Także problem bezdomności wymaga właściwego uregulowania głównie w kierunku wyjaśnienia tego stanu i wprowadzenia konkretnych działań ograniczających negatywny wpływ takich osób na życie innych.
Maziarz. (2024.01.11)

info

2  
  0