Stop nieetycznym zbieraczom poroża

7
23.02.2021
Stop nieetycznym zbieraczom poroża
fot. Lasy Państwowe
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów. Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

 

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces.

 

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.

Jan Piotrowski, specjalista ds. kontaktów z mediami Nadleśnictwo Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Tak czytałam o tym wypadku stada jeleni, straszne i dlatego strażacy powinni ćwiczyć także wyciąganie zwierząt z wody. Popieram prowadzoną akcję jak najbardziej.
Jadwisia (2021.02.23)

info

7  
  0
Andrzej Konieczny dopiero teraz spostrzegł nieszczęście zwierząt. Moim marzeniem jest to, by był tak wrażliwy jak jego imiennik Andrzej Konieczny - artysta malarz, niestety nieżyjący już.
(2021.02.23)

info

0  
  0
A STOP pseudo myśliwym już nie bardzo. Nie mylić z prawdziwymi myśliwymi znającymi etykę polowania. Nasypać karmy na polu, uwalić się na ambonie i to są te ich trofea. Albo walić do lochy i młodych dzików bo rolnik się zrewanżuje za eliminację stada na polu.
(2021.02.24)

info

7  
  0
nie etyczne jest jeździc za jeleniami kładami ale za to etyczne jest strzelać do nich jak leci, większość mysliwych jest ślepa jak kret, widzą coś co sie rusza i strzelają, czasami jest to człowiek
jni (2021.02.24)

info

6  
  0
do informacji: z Weklic jeździ quadem po lesie płosząc jelenie. Ale złapię go lub inaczej załatwię.
(2021.02.24)

info

2  
  0
Przestańcie cenzurować wpisy - prawda w oczy kole naszą władzę!!!!!
Nefretete (2021.02.25)

info

0  
  0
Wypisz, wymaluj, sytuacja kiedy spotkają się dwie lub więcej pań na kijkach w Bażantarni. Nawet ptactwo wieje w popłochu. ..
Fizyk z Elbląga (2021.04.26)

info

0  
  0