Spacer, podczas którego przedstawiane są historyczne ciekawostki rozpoczął się na pętli przy ul. Saperów. Jak przypominał Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego oddziału PTTK, dawniej linia tramwajowa nr 2 kursowała właśnie pomiędzy tym miejscem a pętlą przy ul. Marymonckiej.
- Pan motorniczy gdy skończył trasę to zabierał korby i przechodził na drugi koniec wagonu – tak m.in. wspominał początki ruchu tramwajowego w mieście podczas sobotniego (17 sierpnia) spotkania.
Jedną z ciekawostek może być fakt, że willa znajdująca się przy ul. Bema, w której obecnie mieści się Przedszkole nr 26, nazywała się kiedyś Tivoli.
- Posiadłość powstała pod koniec XIX w., był to lokal o usługach hotelowo – gastronomicznych i należał do Franza Norgala. Później budynek wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, był to dom studencki oraz siedziba stowarzyszenia kombatanckiego. Po 1945 r. mieściła się tutaj Federacja Socjalistycznego Związku Młodzieży Polskiej, a obecnie jest tutaj przedszkole – wyliczał Karol Wyszyński.
Uczestnicy "Soboty z przewodnikiem" mogli również dowiedzieć się, że w obecnie remontowanej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Bema kiedyś znajdował się komisariat Milicji Obywatelskiej. W przypadku budynku, w którym znajduje się Urząd Skarbowy historia zatoczyła koło. Powstał on w latach 30. XX w., funkcjonowała tu podobna instytucja.
- Po wojnie była to siedziba komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, obecnie znów mamy tutaj Urząd Skarbowy – wyjaśniał przewodnik.
Tuż przy budynku straży pożarnej przy ul. Bema znajduje się tablica, która upamiętnia 125. rocznicę powołania zawodowej straży pożarnej (ustawiono ją w 2000 r.). Jej pierwszej siedziby już nie ma, znajdowała się przy ul. Miejskiej, która była przedłużeniem ul. Wapiennej i łączyła ul. Zamkową z ul. Rycerską.
- Podobno w budynku tym znajdowały się jeszcze stare wozy strażackie, tak mi opowiadał pan, który przybył tutaj w 1945 r. jako młody chłopak – mówił Karol Wyszyński. - Pierwsza, powojenna siedziba straży pożarnej znajdowała się w budynku obecnej komendy policji przy ul. Królewieckiej, później na krótko przeniesiono ją do Zespołu Szkół Gospodarczych, a następnie znaleziono miejsce na ul. Browarnej. Ta [komenda straży pożarnej przy ul. Bema – red.] powstała w 1968 r.
Kolejne spotkanie wiodące trasą dawnej linii tramwajowej nr 2 odbędzie się 24 sierpnia. Początek o godz. 10, miejsce zbiórki – pętla tramwajowa przy ul. Marymonckiej.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter