Skarga przygotowana z inicjatywy przewodniczącego elbląskiego Ruchu Społecznego AWS Stefana Rembelskiego raz jeszcze przypomina zarzuty, jakie padły w dokumencie, który w maju minionego roku trafił do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
"Oskarżamy Rząd, Sejm, Senat i Prezydenta RP o to, że umieścili Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim wbrew woli mieszkańców miasta, łamiąc tym samym artykuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka".
W uzasadnieniu skargi szef AWS zwraca uwagę na to, że – jego zdaniem - trzy lata temu polskie władze zlekceważyły przepisy Konstytucji dotyczące potrzeby uwzględnienia przy wprowadzaniu nowego podziału administracyjnego "więzi społecznych, gospodarczych lub kulturowych" oraz niezgodności przepisów wprowadzających podział z ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Mówi ona o potrzebie społecznego konsultowania podobnych decyzji.
Wniosek do Trybunału jest konsekwencją odpowiedzi, jaką pod koniec roku AWS w sprawie skargi otrzymał ze Strasburga. Strasburscy urzędnicy zwrócili elblążanom uwagę, że szukając sprawiedliwości nie wyczerpali jeszcze ścieżki prawnej, jaka w takich sprawach obowiązuje w Polsce.
Czy RS AWS nie wiedział o tym, że zanim skieruje skargę do Strasburga powinien mieć stosowne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? Stefan Rembelski uważa, że brakuje jasnych przepisów mówiących o tym, czy pojedynczy obywatel może taką skargę do Trybunału skierować; odpiera także zarzuty o próbę politycznego, przedwyborczego wykorzystania emocji wokół administracyjnej przynależności Elbląga.
Zobacz także „Strasburg: Skarga elblążan zarejestrowana”
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter