Podsłuchane na pikiecie

285
12.04.2019
Podsłuchane na pikiecie
Nauczyciele pikietowali pod pomnikiem Kazimierza Jagiellończyka (fot. Michał Skroboszewski)
- Jeżeli bÄ™dziemy razem, to wygramy – mówili nauczyciele. W piÄ…tym dniu ogólnopolskiego strajku oÅ›wiaty elblÄ…scy nauczyciele zebrali siÄ™ na placu Kazimierza JagielloÅ„czyka, aby wesprzeć siÄ™ na duchu i zobaczyć ilu ich jest. Zobacz zdjÄ™cia.
Ogólnopolski strajk oświaty trwa od poniedziałku. Nauczyciele siedzą w szkołach, uczniowie w przeważającej większości w domach. Nie odbywają się lekcje, były kłopoty z organizacją egzaminów gimnazjalnych.
   - Przychodzimy do szkoÅ‚y rano i siedzimy. Rozmawiamy o tym, co siÄ™ dzieje i czekamy... MajÄ…c caÅ‚y czas nadziejÄ™, że zdoÅ‚amy siÄ™ porozumieć z rzÄ…dem – mówili nauczyciele podczas dzisiejszej pikiety na placu Kazimierza JagielloÅ„czyka w ElblÄ…gu.
   Nastroje wÅ›ród kadry pedagogicznej sÄ… bojowe.
   - Zjednoczeni, zwyciężymy. Chcemy lepszej oÅ›wiaty, chcemy realizować w szkole swoje pasje, chcemy, żeby nasi uczniowie byli zadowoleni z nas i ze szkoÅ‚y – mówili.
   Ze sceny kolejni mówcy (nauczyciele, rodzice, uczniowie) zachÄ™cali strajkujÄ…cych do trwania w oporze. Nie byÅ‚o mowy o podwyżkach pensji, wiÄ™cej mówiono o dobrej jakoÅ›ci pracy w szkoÅ‚ach i wysiÅ‚ku, jaki nauczyciele wkÅ‚adajÄ… w swojÄ… pracÄ™.
   - Ludzie sÄ… zdeterminowani. MajÄ… dość. Z jednej strony hejtu, który siÄ™ na nich wylewa zewszÄ…d, a którzy piszÄ… ludzie nie majÄ…cy pojÄ™cia o pracy nauczyciela, pogardy ze strony polityków, rzÄ…du, innych ludzi. A także zÅ‚ej organizacji pracy w szkole, która wymusza zbÄ™dnÄ… momentami biurokracjÄ™, przynoszenie pracy do domu – mówili w półoficjalnych rozmowach pod pomnikiem Kazimierza JagielloÅ„czyka.
   - Nie powiem ile czasu w domu spÄ™dzam na sprawdzaniu wypracowaÅ„, klasówek. I na pytanie dzieci, czy możemy iść razem na lody odpowiadam, tak, tylko skoÅ„czÄ™ sprawdzać kolejne klasówki. Taka praca, tylko powinnam robić to w szkole, a nie kosztem życia prywatnego – mówiÅ‚a nauczycielka jÄ™zyka polskiego.
   - Jak pan myÅ›li, wszystkie gazetki szkolne, dekoracje, to powstajÄ… w szkole? W domu robiÄ™, ze swoich prywatnych materiałów, za które nikt mi nie zwróci. Pomijam takie „drobnostki”, że muszÄ™ kupić tusz do drukarki do komputera, żeby sama sobie wydrukować pomoce naukowe. Niemal caÅ‚y tusz zużywam na drukowanie rzeczy potrzebnych do szkoÅ‚y – dodaÅ‚a kolejna nauczycielka.
   - Zdajemy sobie sprawÄ™, że to siÄ™ odbija na uczniach i rodzicach. I jesteÅ›my im bardzo, ale niech pan to koniecznie napisze, że bardzo wdziÄ™czni za każde sÅ‚owa i gesty poparcia. Bez nich ten strajk by siÄ™ nie udaÅ‚.
   - Czasem trzeba „spiąć poÅ›lady”. Edukacja to jest dÅ‚ugotrwaÅ‚y projekt. Jeżeli budujemy wiadukt, to za rok możemy go już zobaczyć, skorzystać z niego, ocenić czy jest dobrze, czy źle zbudowany. My uczymy wasze dzieci, a to jak je nauczymy bÄ™dzie widać dopiero za 20 lat. Jak pójdÄ… do pracy, skoÅ„czÄ… studia, zaÅ‚ożą rodziny. I jeżeli nie bÄ™dziemy inwestować w oÅ›wiatÄ™, w warunki nauczania, to nie bÄ™dziemy mieć mÄ…drych obywateli – taka jest, niestety smutna prawda.
   Jak skoÅ„czy siÄ™ najwiÄ™kszy w ostatnich latach strajk? Z jednej strony, wydaje siÄ™, że rzÄ…d chce wziąć strajkujÄ…cych „na przeczekanie”: aż sami wrócÄ… do pracy przyciÅ›niÄ™ci np. brakiem pensji za strajk. Z drugiej strony: 26 maja sÄ… wybory do europarlamentu i z pewnoÅ›ciÄ… rzÄ…dzÄ…cy bÄ™dÄ… chcieli do tego czasu wyciszyć emocje dotyczÄ…cego protestu.
   Do koÅ„ca nie wiadomo też jak w tym roku bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚y egzaminy maturalne. Do dziÅ› (12 kwietnia) powinny zostać wystawione oceny koÅ„cowe dla uczniów klas maturalnych. Nauczyciele tego nie zrobili, gdyż strajkujÄ…. W przyszÅ‚ym tygodniu powinny siÄ™ odbyć w szkoÅ‚ach ponadgimnazjalnych rady klasyfikacyjne.
   Jak i kiedy zakoÅ„czy siÄ™ strajk? Tego dziÅ› nie wie nikt.
   
SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Brawo Nauczyciele! Jesteśmy z Wami!
@--->--- (2019.04.12)
Według prawa za strajk nauczyciele powinni mieć nie zapłacone za te dni.A kto pokryje koszty co dla nich zapłacą my obywatele Elbląga.A najlepsze to jest to że powinni mieć nie zapłacone a będą mieli zapłacone.A pieniądze na to pójdą z urzędu miasta dla nauczycieli czyli kto na tym straci miasto Elbląg.Bo zamiast coś zrobić w Elblągu to kasa pójdzie dla nauczycieli.Tym powinno się zainteresować CBA.Bo to jest korupcja.Urząd skarbowy też powinien się za to Wziasc panie Wróblewski !!!!!
Lamacz (2019.04.12)
Brawo, brawo, brawo. Nie sluchajcie hejtu. Nawet hejterzy mieli kiedys nauczycieli. Jestesmy z Wami, popieramy.
Suweek (2019.04.12)
blazny do roboty!!! hanbicie Polske
(2019.04.12)
Brawo! Nauczycielki i nauczyciele, dzieci, rodzice, opiekunowie!! Jesli ktos nauczycieli wysyła na tzw. kasę niech dzieci swoje odda do prywatnych szkół,a jak go nie stać, sam niech na kasę idzie. Nauczyciel to niezwykle trudna, wymagajaca praca,przede wszystkim wymagającą ale co najważniejsze od Was, nauczyciele,zalezy nasza przyszłość. Dziekujemy i trzymamy kciuki!!
Mama uczniow podstawowki (2019.04.12)
Szanowni nauczyciele a jaki wy poziom nauczania reprezentujecie??? Szkoła SP 12 npwięcej nauczycieli nie ma i tylko same zasyepstwa albo okienka.Nauczanie jak teraz uczycie to jest paranoja.Za moich czasów to człowiek dużo wiedział a teraz to jak widzę co moi dzieci maja to śmiechu warte że kobyła by się zryla ze śmiechu.Oczywiście są wyjątki nauczycieli co wiedzę dobrze przekazują ale to by ich zliczyl na jednej dłoni ręki.!!!!!!!
Lamacz (2019.04.12)
Szanowni nauczyciele a jaki wy poziom nauczania reprezentujecie??? Szkoła SP 12 npwięcej nauczycieli nie ma i tylko same zasyepstwa albo okienka.Nauczanie jak teraz uczycie to jest paranoja.Za moich czasów to człowiek dużo wiedział a teraz to jak widzę co moi dzieci maja to śmiechu warte że kobyła by się zryla ze śmiechu.Oczywiście są wyjątki nauczycieli co wiedzę dobrze przekazują ale to by ich zliczyl na jednej dłoni ręki.!!!!!!!
Lamacz (2019.04.12)
Do czasu...
(2019.04.12)
Widać że nauczyciele już wrócili i podszywają się pod rodziców uczniów. :)
(2019.04.12)
Brawo!! Nie przejmujcie siÄ™ hejtem!!!
(2019.04.12)

info

92  
  67