Obchody 71. rocznicy Sprawy Elbląskiej

14
14.07.2020
Obchody 71. rocznicy Sprawy Elbląskiej
fot. arch. UM w Elblągu
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, zapraszają mieszkańców 17 lipca (piątek) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.

W piątek (17 lipca) o godz.12 pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W programie uroczystości: przemówienia okolicznościowe, składanie wieńców i wiązanek przy obelisku. Prosimy o zachowanie obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa.

71 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „Sprawą Elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano 31 osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

Informacja UM w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I raz do roku sprzątanie wokół pomnika wstyd panie prezydencie miasta Elbląga!!!!!
(2020.07.14)

info

7  
  2
Szkoda że U. M nie raczył uczcić ofiar rzezi Wołyńskiej
Podole (2020.07.14)

info

7  
  1
Poseł Grzegorz Braun będzie też tego dnia u nas w Elblągu. Przypadek?
(2020.07.14)

info

2  
  0
A czemu w oficjalnych obchodach pominięto rocznicę 100 Lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach, przeprowadzonego 11 lipca 1920 roku, w którym Polska oddała bez walki, świadomie Niemcom ten region. Oddała, bo tak zadecydował główny autor tworzenia państwa - Józef Piłsudski zawierając tajny układ z władzami Niemiec w listopadzie 1918 roku. Jeżeli będziemy wybierać tylko te rocznice historyczne, które są nam wygodne, a będziemy pomijać inne nie zawsze chwalebne lecz istotne w naszych dziejach to niedługo w zapomnienie pójdą ważne karty z naszej historii, a nowe pokolenie nie otrzyma rzetelnej wiedzy.
Też ważne wydarzenie. (2020.07.14)
Gdzie ten pomnik się znajduje. Nie wszyscy są z Elbląga. Czy tak trudno to napisać.
(2020.07.14)
"Skazano 31 osób "skazano, kto ? RODO
(2020.07.15)

info

2  
  0
Komuna wymordowała ludzi, a teraz świętuje rocznicę mordu. Paranoja.
złodziej (2020.07.15)
@złodziej - komunisci kojarzą mi sie ze swiniami w ktore wstapil zly duch
(2020.07.15)
I na POstkomunę jeszcze głosują. Czy to jest normalne?
???????????????. (2020.07.15)

info

1  
  1
Nie będę ! z lewakami ? nigdy !!!
never (2020.07.15)

info

2  
  1