„Nad Niemnem” pod Bramą Targową

19
08.09.2023
„Nad Niemnem” pod Bramą Targową
Piotr Imiołczyk zaprasza na inscenizację pod Bramę Targową (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
9 września odbędzie się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Popularny nauczyciel historii Piotr Imiołczyk zaprasza pod Bramę Targową, gdzie razem z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 połączą czytanie z inscenizacją historyczną z czasów opisywanych przez Orzeszkową. Początek o godz. 13.

- Będziemy inscenizowali czytane fragmenty „Nad Niemnem”. Czytania będzie trochę mniej, inscenizacji trochę więcej. Mam nadzieję, że będzie atrakcyjna dla widzów. Postaramy się m.in. przedstawić scenę pożegnania powstańców przez ich ukochane wraz z wymarszem tej partii – zapowiada Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i organizator wydarzenia. – Przy okazji przedstawię rys historyczny, w którym opowiem trochę o powstaniu styczniowym, ale na samej Grodzieńszczyźnie, czyli nad Niemnem. To będzie nie tylko licentia poetica, ale trochę historii i przy okazji chcę zaprezentować na dobrym poziomie stroje z powstania styczniowego, oporządzenie i broń, bo uważam że moja partia powstania styczniowego jest najlepsza w Polsce – mówi historyk.

W inscenizacji weźmie udział kilkanaście osób. Odbędzie się ona w sobotę pod Bramą Targową, początek o godz. 13.

Narodowe Czytanie odbędzie się w całym kraju po raz 12. W tym roku prezydent RP Andrzej Duda zaproponował, by lekturą było „Nad Niemnem, najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która ukazała się w 1888 roku. Podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił prezydent Andrzej Duda, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem”.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Brawo panie Piotrze
(2023.09.08)

info

24  
  2
A Momenty Będą ?
ŚLINIAK . (2023.09.08)

info

4  
  3
Brawo panie Piotrze jest pan Super nauczycielem a młodzieży trzeba to jakoś konkretnie i obrazowo pokazać żeby zapamiętali...
el.pietro84 (2023.09.08)

info

19  
  2
Mój nauczyciel historii. Piotr trzymaj się. Pozdrawiam.
Jacke (2023.09.08)

info

22  
  2
Tylko Adriana i adrianowej tu brakuje :⁠-⁠)
(2023.09.08)

info

5  
  6
Zabawa zabawą, ale historia skrzeczy amerykanizcją... znowu nad naszymi głowami jak w powstaniu styczniowym zadecydowano o, ,wolności, ,. Tylko od czego? W Powstaniu Styczniowym nie wszyscy się kwapili do walki. Patrz, ,Rozdziobią Nas kruki i wrony, ,.
bez podpisu. Zaś ,,poświecen (2023.09.08)
Wy się nie wygłupiajta tylko idźta do uczciwej roboty, bo rąk do pracy brakuje
(2023.09.08)
Duży szacun dla nich i ich wychowawcy.
(2023.09.08)

info

15  
  0
@bez podpisu. Zaś ,,poświecen - Zgadza się. Pierwsza scena tej książki przeraża. Ale podobnie zaczyna się powieść "Wierna rzeka". To tylko my - Polacy.
erg. (2023.09.08)
Świetna inicjatywa, brawo!!
(2023.09.08)

info

6  
  0