Koło życia warte

12
06.08.2024
Koło życia warte
(fot. JK)
Na plażach w gminie Stegna zamontowane są tzw. stojaki życia. To specjalny sprzęt ratowniczy z kołem ratunkowym, liną, bojkami. Warto wiedzieć, szczególnie w sezonie wakacyjnym, jak z nich prawidłowo korzystać.

Koło, liny i dwie bojki ratunkowe w typowym, pomarańczowym kolorze, łatwym do zauważenia w wodzie. Stojak Życia to również system opierający się na alarmie dźwiękowo-świetlnym, mającym powiadomić o niebezpieczeństwie, który uruchamia się automatycznie. Jak to działa?

Według instrukcji, w razie sytuacji, gdy widzimy tonącą osobę, najpierw dzwonimy do WOPR na podany na stojaku numer telefonu (nr 601 100 100), podając przy tym numer wejścia na plażę. Następnie gdy ściągniemy ze stojaka koło ratunkowe z liną, automatycznie uruchomiony zostaje sygnał dźwiękowy oraz świetlny. Rzucając koło tonącemu, powinniśmy mocno trzymać linę, ale przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Koło życia warte
(fot. JK)

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Gminy w Stegnie, takie stojaki znajdują się w Mikoszewie (zejście nr 88), w Jantarze-Leśniczówce (zejście nr 84), w Jantarze (zejście nr 78 i 81), Junoszynie (zejście nr 75) i w Stegnie (zejście nr 67 i 69).

- Inicjatorem był Piotr Sulecki, który zgłosił się do nas jako autor stojaków i przedstawił swoją ofertę, a gmina chętnie podjęła się tematu i ze środków opłaty miejscowej zostały one zakupione oraz postawione w 2022 roku - mówi Katarzyna Witkowska, podinspektor do spraw promocji i rozwoju w Urzędzie Gminy w Stegnie. - Sołectwo Jantar jeden stojak zakupiło ze środków sołeckich w 2023 roku i znajduje się on przy wejściu nr 81 w Jantarze.

Koszt tego ostatniego stojaka to 17 tys. zł, a pozostałych to około 13 tys. zł każdy.

Jak informuje Katarzyna Witkowska, stojaki są w gminie na stałe, są też na bieżąco kontrolowane, a jeśli zachodzi taka potrzeba, naprawiane. - W tym roku nie otrzymaliśmy zgłoszenia odnośnie użycia stojaków w celu ratowania życia - dodaje podinspektor.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Znając podejście ok 30 % mieszkańców naszego kraju to ten sprzęt sobie weźmie ktoś kto uzna że ten sprzęt mi się po prostu należy
Tak będzie (2024.08.06)

info

16  
  0
Kaczyński, Macierewicz, Morawiecki i Rydzyk to ludzie rosyjskich służb" - Tomasz Piątek #shorts
Odmienione TVP info (2024.08.06)
A na Bulwarze w Elblągu koła ratunkowe przymocowane były kiedyś na trytytkę. No i weź natychmiast użyj sprzętu ratunkowego.
(2024.08.06)

info

9  
  2
jusz mnie prowokują te koła albo te deski nie zejda mi s drogi - obale je
Seba2222 (2024.08.06)
Bardzo dobry pomysł.
Jamess (2024.08.06)

info

4  
  0
Wystarczyłoby trochę myśleć, że pływanie gdziekolwiek, a zwłaszcza w morzu to nie są żarty. Używać mózgu, zamiast odwagi i wypadków byłoby mniej. Druga sprawa nachlana trzoda, która wchodzi do wody. Wszystkie te osoby, które nie stosują się do ostrzeżeń powinny być obciążane finansowo, za akcje ratunkowe.
Sssz (2024.08.06)

info

6  
  1
@Odmienione TVP info - "Kaczyński, Macierewicz, Morawiecki i Rydzyk to ludzie rosyjskich służb" - Od wielu lat to tu pisałem
(2024.08.06)
@Odmienione TVP info - Macierewicz to ten, który nie chciał, aby Nowy Jedwabny Szlak przechodził przez Polskę, i żeby Polska zarabiała dzięki niemu grube miliardy, bo to wbrew interesom Ameryki? Dziwne, myślałem, że ruscy agenci bronią interesów Rosji, a nie USA.
(2024.08.06)
Koło z liną 200zł, dwie bojki po 100,moze dodatkowa lina 50zł. Matalowy stojak, żeliwny słup. Co tu kosztowało 13 czy 17 tysi za sztukę? Sygnał dzwiękowy? Przecież to nie kosmiczna technologia! Co to za przeszacowany x razy koszt?
(2024.08.06)
Zgadzam się. To sa jakieś przerwały
Ggb (2024.08.06)