To już 24. edycja Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. - W ciągu tych 24 lat wiele się w Elblągu zmieniło. Jest dużo więcej placówek pomagających osobom niepełnosprawnym, prężnie działają organizacje społeczne zajmujące się rehabilitacją niepełnosprawnych – Teresa Bocheńska zwraca uwagę na zmiany jakie zaszły w naszym mieście.
Kilkadziesiąt lat temu niepełnosprawność była tematem tabu. Niepełnosprawni siedzieli w domu i byli skazani na wegetację. Wysokie krawężniki, brak podjazdów na wózku i pełne „niezdrowej ciekawości” spojrzenia nie sprzyjały wyjściu z domu. Dziś widok osoby z dysfunkcjami nikogo nie dziwi, a Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych znajduje miejsca pracy dla osób z dysfunkcjami w elbląskich firmach. Zmieniło się także nastawienie społeczne, a wolontariat w organizacjach zajmujących się pomocą dla osób niepełnosprawnych nikogo nie dziwi. - Uczniowie naszej szkoły pomagają osobom niepełnosprawnym w zwykłych, życiowych sytuacjach, kiedy trzeba coś przenieść z samochodu, wynieść – mówi Mariusz Betler, nauczyciel z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
Coś się zmienia, ale jeszcze dużo zostało do zrobienia, aby osoby niepełnosprawne poczuły się pełnoprawnymi mieszkańcami miasta.
Dzisiaj w południe z placu Jagiellończyka wyruszył marsz z udziałem przedszkolaków, uczniów i osób niepełnosprawnych. Z transparentów w oczy rzucały się hasła „Każdy inny, wszyscy równi”, „Niepełnosprawni to ludzie super fajni”. Przemarsz zainaugurował tegoroczne elbląskie obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.
- Kulminacją obchodów będzie niedzielny festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta, na który zapraszamy wszystkich elblążan – mówi Teresa Bocheńska, wiceprezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
Oprócz tego przewidziano m.in. wystawę prac osób niepełnosprawnych w bibliotece, polsko-rosyjskie warsztaty artystyczne, turniej siatkówki osób głuchoniemych i wiele innych atrakcji. Szczegółowy program znajdziecie
tutaj.