Prezydent uznał trzy odwołania w sprawie odrzuconych projektów Budżetu Obywatelskiego. Do listy projektów, na które będziemy mogli zagłosować doszły: Budowa Tężni w parku Kajki, naprawa ulicy Saperów w części prowadzącej do ośrodka osób z niepełnosprawnościami oraz ustawienie nowych ławek w parku gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
I tak: budowa tężni początkowo została zaopiniowana negatywnie. Departament Gospodarki Miasta napisał: „Obecnie w parku Traugutta trwa budowa tężni, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Elbląga“. Przypomnijmy: koszt tężni, której budowa trwa w parku Traugutta wynosi 478 tys. zł. Również została sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego. Po złożeniu odwołania urzędnikom budowa tężni w parku Traugutta przestała przeszkadzać.
Naprawę ulicy Saperów Departament Inwestycji początkowo zaopiniował negatywnie: „Koszt samego usunięcia starej nawierzchni i położenia nowego asfaltu na ok. 2 000 m kw przekroczy środki z BO.“ Po odwołaniu urzędnicy zmienili zdanie.
I trzeci projekt dostawienia ławek w parku Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego również początkowo dostał opinię negatywną. „Ławki zostały dostawione w ramach projektu rewitalizacji parku.“ - czytamy w opinii Departamentu Gospodarki Miasta.
Boisku mówią nie
Osobnym tematem jest sprawa boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Przypomnijmy, w ubiegłym roku podobny wniosek minimalnie przegrał głosowanie z projektem rolkowiska w hali lodowiska „Helena“. W tym roku wniosek został ponownie zgłoszony, ale urzędnicy nie dopuścili go pod głosowanie. Powód: błąd formalny, błędne dane osoby zgłaszającej. Od Teresy Nowak, wnioskodawczyni projektu otrzymaliśmy treść odwołania:
„Składam odwołanie od negatywnej decyzji złożonego projektu w budżecie obywatelskim na budowę boiska przy szkole 23.
Jak się dowiedziałam w urzędzie powodem odrzucenia projektu był błąd w danych jednej z osób popierających. Z udzielonej informacji przez panią urzędniczkę wynika, że tej osoby w ogóle nie ma. Otóż jest. Pan [dane do wiadomości redakcji] jest mieszkańcem Elbląga i figuruje w danych urzędu. Urodził się [dane do wiadomości redakcji]. Wpisał wymaganą datę urodzenia używając metody odwrotnej. Wiele osób tak robi. Skoro jest nazwisko i imię nietrudno znaleźć tę osobę w rejestrach urzędu.
Nadmieniam, że nie została wydana instrukcja co do kolejności wpisywania cyfr w swojej dacie urodzenia i nigdzie nie ma informacji, jak to robić. W rubryce z datą urodzenia nie ma krateczek z informacją : wpisać: dzień - miesiąc - rok. Nie powinno więc to być powodem odrzucenia wniosku. Wnoszę zatem poprawkę ku zadowoleniu urzędników i podaję jeszcze raz datę urodzenia - [dane do wiadomości redakcji]. Wnoszę o dopuszczenie projektu do głosowania.“ - napisała Teresa Nowak.
Witold Wróblewski odpowiedział krótko i węzłowato: „W odpowiedzi na złożone przez Panią odwołanie dotyczące wniosku „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej nr 23 w Elblągu wraz zagospodarowaniem terenu“ informuję, że podtrzymuję negatywną ocenę wniosku“.
Prezydent nie odniósł się do argumentów Teresy Nowak przedstawionych w odwołaniu.
Co jeszcze odrzucono?
Urzędnicy odrzucili też odwołania w sprawie następujących wniosków:
- utworzenie ogólnomiejskiej, darmowej wypożyczalni gier planszowych: „Pomysł stworzenia ogólnomiejskiej wypożyczalni gier planszowych w Elblągu z siedzibą na Starym Mieście będzie generował kolejne nakłady finansowe związane z utrzymaniem wypożyczalni. Zgodnie z Uchwałą NR XB/304/2020 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 16 kwietnia 2020 r. w sprawie przeprowadzania na terenie Gminy Miasta Elbląg konsultacji społecznych w formie Budżetu Obywatelskiego (zgłaszane projekty nie mogą generować kolejnych nakładów inwestycyjnych). Należy zwrócić uwagę, że w Bibliotece Elbląskiej znajdują się ogólnodostępne gry planszowe, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy“ - zaopiniował negatywnie Departament Kultury, Sportu i Rekreacji.
- rozbudowa siłowni w Parku Traugutta o klatkę OCR i urządzenia do kalisteniki: „W parku Dolinka i na placu zabaw przy ul. Lotniczej znajdują się podobne zestawy urządzeń do treningu OCR i kalisteniki“ - to negatywna opinia Departamentu Gospodarki Miasta. Również Zarząd Zieleni Miejskiej wypowiedział się negatywnie: „Rozbudowa siłowni plenerowej w parku Traugutta, ze względu na trwającą w jej bezpośrednim sąsiedztwie budowę tężni solankowej, jest kompozycyjnie niewskazana. Ponadto, lokalizacja tego typu urządzeń w innej części parku, zaburzy istniejący układ funkcjonalny parku. ZZM w Elblągu jednocześnie informuje, że podobne zestawy urządzeń do treningu OCR i kalisteniki znajdują się już w parku Dolinka i na placu zabaw przy ul. Lotniczej.“. Jedynie Departament Urbanistyki i Architektury nie widział przeszkód: „Dla terenu obejmującego działkę nr 209/13 (obręb 16), na której znajduje się ogólnodostępna siłownia plenerowa, obowiązują ustalenia „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Doliny rzeki Kumieli” uchwalonego uchwałą nr XXVIII/700/2006 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 16.02.2006r. Zgodnie z ustaleniami ww. planu miejscowego wnioskowany teren położony jest w granicach jednostki planu „ZP” z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod funkcje zielonej przestrzeni rekreacyjno – parkowej bez zabudowy kubaturowej. Na terenie ww. jednostki planu dopuszcza się lokalizację urządzeń sportu i rekreacji.“
- budowa garaży dla rowerów przy ul. Mącznej: „działka 272/45 ze względu na brak miejsca. Brak miejsca w pasie drogowym działki nr 272/45. Montaż garażu skutkuje zabraniem miejsc postojowych. Ewentualny montaż garażu jest możliwy w rejonie placu zabaw na działce ZBK.“ - to opinia Zarządu Dróg. Zarząd Budynków Komunalnych zwraca uwagę, że „działka 272/46 - dzierżawiona przez wspólnoty mieszkaniowe, działka 272/45 w zarządzaniu DZD“. Opinia też jest negatywna.
Z powodu nieczytelnych danych osoby popierającej zostały też odrzucone projekty Elbląskich Rowerów Miejskich oraz modernizacji boiska lekkoatletycznego przy ul. Saperów. Odwołania również nie przyniosło zmiany urzędniczej decyzji.