Ulica Chrobrego przypomina wiejską drogę: na sporym odcinku jest żwirowo - piaskowa, wiedzie też przez malownicze okolice Bażantarni. Ogródki znajdują się przy ul. Żurawiej, kilkaset metrów od Chrobrego. Teraz tę odległość trudno pokonać inaczej niż pieszo. Działkowcy, w większości ludzie w podeszłym wieku, narzekają na nowych sąsiadów - i urzędników, którzy - ich zdaniem - powinni czuwać nad sytuacja. Mówią, że bez działki ich życie nie ma sensu. Przypominają także, ze jeśli byłaby potrzebna pomoc pogotowia, a tak się już zdarzało, karetka nie miałaby szans na pokonanie kilkusetmetrowego odcinka.
Jesień
- O starą drogę dbaliśmy, nową rozjeździły ciężarówki i może tych, którzy budują domy, stać na rozbijanie aut na tym, co po tej drodze zostało, ale nas nie – mówią.
Jan Kuczmarski, wiceprezes Pracowniczych Ogrodów Działkowych "Społem":
- Jeszcze w październiku ubiegłego roku mogliśmy dojechać do naszych działek, a w listopadzie - już nie. Ciężkie wozy dosłownie zaorały nam drogę. Stara droga była na mapach oznaczona jako szlak turystyczny, a teraz żaden turysta tej trasy nie pokona nawet pieszo...
Ludzie, którzy budują domy, i inspektor nadzoru budowlanego Janusz Rogacewicz są innego zdania:
- Mimo pewnych utrudnień nowa droga jest przejezdna – przekonuje Rogacewicz. - Chcieliśmy położyć na niej betonowe płyty, ale deszczowa pogoda wciąż nam uniemożliwia prace.
Obie strony konfliktu dzieli więc dziś nie droga, ale prawdziwa kamienista, pełna zakoli rzeka, nad którą - przynajmniej na razie - mostu nie da się przerzucić.
Zima
Prezes ogrodów Jan Rudziński przypomina, że kiedy po kilku miesiącach pokojowych rozmów z sąsiadami okazało się, że nie przynoszą one skutków, rozpoczęły się monity na piśmie. Oficjalna walka o drogę trwa od marca. Spotkania i listy z udziałem przedstawicieli elbląskiego Urzędu Miejskiego nie przyniosły jednak skutku.
- Miasto wyznaczało im już kilka terminów: 14 kwietnia, 14 maja, w końcu 14 czerwca - wylicza Jan Rudziński. - Kiedy my z nimi rozmawiamy, jesteśmy dobrze przyjmowani, ale zbywa się nas.
Mieszkańcy nowego osiedla uprzejmie rozmawiają także z dziennikarzami. Tłumaczą, że drogę chcą zrobić, ale wciąż nie pozwala na to kapryśna aura.
- Proszę spojrzeć na niebo i na rozmiękłą ziemię, samochód, który musi przywieźć płyty, po prostu tu nie dojedzie - mówi jeden z mieszkańców. Winą za drogowy i decyzyjny paraliż działkowcy obarczają urzędników. Jak mówią: betonowe płyty można było położyć już dawno temu, a urzędnicy powinni byli tego dopilnować.
Wiosna
Naczelnik wydziału mienia komunalnego w elbląskim ratuszu, Janusz Augustynowicz odpowiada tymczasem, że zrobił wszystko, aby nakłonić inwestorów do budowy drogi.
- Część drogi należy do nas, ale ponieważ w tegorocznym budżecie nie zostały zapisane pieniądze na jej remont, zawarliśmy ugodę o współpracy - mówi naczelnik. - Prezydent wyraził zgodę na przekazanie inwestorom materiałów na utwardzenie drogi: betonowych płyt i piasku. Część prac została wykonana, ale nie było dalszego ciągu: płyt nie przywieziono i nie ułożono.
Jak usłyszeliśmy, ugoda miała charakter dżentelmeński i nie została spisana. Nie ma zatem mowy np. o karach za zwlekanie z realizacją obietnic.
- Współdziałamy z prywatnymi inwestorami i w tej sytuacji działanie administracyjne jest zdecydowanie ograniczone, bo nie ma podstawy prawnej do represyjnego działania - odpowiada Janusz Augustynowicz. - Liczymy jednak, że wywiążą się ze swoich zobowiązań. Proszę też działkowców o wyrozumiałość, monitorujemy sytuacje, ale pogoda staje na przeszkodzie.
Lato
Z najświeższych wypowiedzi inspektora nadzoru budowlanego wynika, że droga pojawi się najszybciej za miesiąc. To jednak już kolejna obietnica i nie wiadomo, czy zostanie zrealizowana. Czas biegnie szybko, a dla działkowców, którzy na razie nie mogą dowieźć materiałów na remont altanek i z niepokojem czekają na jesienne zbiory - nawet jeszcze szybciej.
- Działka to dla mnie, mojej rodziny i przyjaciół relaks, wytchnienie, żyjemy od jednego pobytu tutaj do kolejnego - wyznaje jedna z działkowiczek.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter