Kolejne oszustwa metodą "na blika"

14
14.07.2020
Kolejne oszustwa metodą na blika
fot. arch. policji
Policjanci z Elbląga odnotowali kolejne trzy przypadki oszustwa metodą „na blika”. Kwota jaką oszust wyłudził to 900 złotych. Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont prosząc o szybką pożyczkę.

Wczoraj ofiarą tego oszustwa stał się mężczyzna, który dostał od swojego znajomego wiadomość z prośbą o pożyczkę za pomocą kodu Blik.

- Był przekonany, że pieniądze przekazuje znajomemu a okazało się, że był to podszywający się pod niego oszust. Dwa kolejne przypadki dotyczyły włamań na konta społecznościowe i rozesłania wiadomości dotyczących pożyczki za pomocą kodu szybkiej płatności Blik - informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak podkreśla kom. Nowacki metoda „na Blika" stała się popularna wśród oszustów.

- Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę. Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu Blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać. Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych ale i administratora. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł - informuje komisarz Krzysztof Nowacki. 

 

Informacja KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
BLIK - to też pieniądze, kochani.
(2020.07.14)

info

6  
  1
tym razem na pewno nie padły ofiarą starsi ludzie:_)
mam bzika - mam blika (2020.07.14)
Zauważyłem pewną rzecz a mianowicie taką że ludzie robią się coraz głupsi. Ja nie wyobrażam sobie pożyczyć komuś co kolwiek nie porozmawiawszy z osobą pożyczającą.
(2020.07.14)
@mam bzika - mam blika - Maja sporo kasy od Dudy, stać ich na rożnego rodzaju sponsoring. W końcu kasa i tak wraca na rynek.
Niuniek (2020.07.14)
cyfroza postępuje technika miała pomagać ludziom a okazuje się początkiem końca ludzkości
(2020.07.14)

info

6  
  1
Jest jeszcze lepiej. Oszustka z Fromborka, wykorzystuje naiwnych facetów. Mnie oszukiwała przez dwa lata. Dowody są, beknie za to. Ona wie, że to o nią chodzi.
Tajemniczy ktoś (2020.07.14)
@Tajemniczy ktoś - Dwa lata oszukiwac to musisz byc niezmiernie inteligentny
Kas (2020.07.14)
@Kas - albo ta osoba, kobiety sa inteligentne dlatego mają krótkie nogi :D
(2020.07.15)
Inteligencje polskiego społeczeństwa jednoznacznie obnażyły ostatnie wybory. Niestety logiczne myślenia, pracowitość, wykształcenie, zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji, ocena rzeczywistej sytuacji to nie są mocne strony PiSowskich wyborców. Dlatego dzięki nim cały ten socjal i wszystkie te + Wracają z powrotem na rynek w postaci żywej gotówki. Polska to nie jest dobry kraj do życia.
Andy-Doopa (2020.07.15)
Bzdury piszecie to wlasnie ci co na kontach trzymaja I mowia ze nie maja zlotowki gotowki, pazerniacy, sciemiacy uzywaja blika i stoja po jedna rzecz w biedrze
mam bzika-mam blika (2020.07.15)

info

1  
  0