Cesarskie wozy przejeżdżały przez nasz dworzec
Wczoraj przez nas dworzec w nocnym pociągu jadącym z Królewca (niem. Koenigsberg) przejeżdżał wielki książę Oldenburga, który znajdował się w drodze z Petersburga do Berlina. Wielki książę podróżował w specjalnym dworskim wagonie. Z kolei o godz. 13.26 przez nas dworzec przejeżdżał pociąg osobowy, którym transportowano wozy z cesarskiego parku samochodowego z Berlina do miejscowości Ejdkuny (niem. Do 1938 Eydtkuhnen, dziś Czernyszewskoje - miejscowość położona w obwodzie kaliningradzkim nieopodal granicy z Republiką Litewską – Wikipedia), z których będzie rosyjski następca tronu podróżując z Ejdkun do Berlina (AZ, wtorek, 24.01.1893 r.).
Pożar komina przy ulicy Bożego Ciała
Wczoraj rano krótko po godz. 3 w nieruchomości przy ulicy Bożego Ciała 31 (niem. Leichnamstrasse) doszło do pożaru komina. Przyczyną było zbyt mocne rozgrzanie pieca do gotowania. Wezwana straż pożarna przedsięwzięła konieczne środki i poczekała aż w kominie się wypali (AZ, wtorek, 24.01.1893 r.).
O mało nie przejechały go sanie
Wczoraj po południu przy ulicy Gdańskiej (niem. Danzigerstrasse) pewien uczeń dostał skóry i o mało nie został przejechany przez pędzące w jego kierunku sanie. Został uratowany przez obserwującego zdarzenie urzędnika magistratu, który szybko przybiegł i zabrał dziecko z drogi (AZ, środa, 25.01.1893 r.).
Śnieg utrudnia dotarcie do szkół
Na Żuławach leży tak dużo śniegu, że wiele dzieci, które mieszka daleko, nie może dotrzeć do szkoły. [...] Rodzice muszą się zgodzić z takim stanem rzeczy, ponieważ ze względu na okoliczności nie są w stanie zawieźć swoje dzieci sańmi do szkoły ani ich odebrać. Dlatego frekwencja w szkołach jest bardzo niska (AZ, czwartek, 26.01.1893 r.).
Złamana szyna podczas podróży rosyjskiego następcy tronu
Wczoraj przed południem na odcinku Elbląg-Bogaczewo (niem. Gueldenboden) złamała się szyna, stąd specjalny pociąg, który podróżował rosyjski następca tronu, musiał stanąć na stacji Bogaczewo, gdzie nie przewidywano żadnego przystanku. Pociąg został nakierowany na inny tor. W ten sposób pociąg został opóźniony o 8 minut (AZ, czwartek, 26.01.1893 r.).
Elblążanie świętują urodziny Cesarza
Wszystkie budynki użytku publicznego i wiele prywatnych budynków zostały dziś oflagowane. W szkołach uczczono dziś urodziny Cesarza przemówieniami nauczycieli i deklamacjami uczniów. Po zakończeniu uroczystości nauczyciele i dzieci mieli już wolny dzień. Spory był udział elblążan w kościelnych uroczystościach. Dziś po południu o godz. 15 w kasynie odbędzie się uroczysty obiad. W sobotę Związek Wojenny w swoim lokalu związkowy w sposób uroczysty będzie obchodziło urodziny Cesarza [Wilhelm II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów - Wikipedia] (AZ, sobota, 28.01.1893 r.).
Wywrotka na Janowskiej
Mimo tego że przez wiele dni wywozi się z ulic duże ilości śniegu, drogi są nadal zasypane i jazda po nich często kończy się wywrotką. Do takiej wywrotki doszło wczoraj po południu na ulicy Janowskiej (niem. Herrenstrasse), gdzie przewróciły się sanie właściciela młyna Meyera wiozące worki ze zbożem, a cały załadunek wylądował na chodniku tak, że woźnica musiał wezwać pomoc, żeby umożliwić przejazd (AZ, sobota, 28.01.1893 r.).
Marne "owoce" polowania
W miejscowości Lubstowo [niem. Lupushorst - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Nowy Staw na obszarze Wielkich Żuław Malborskich - Wikipedia] dzień po zakończeniu polowania odbyło się polowanie z nagonką. Z powodu dużych zasp śnieżnych pojedyncze grupy poruszały się powoli. Zabito zaledwie dziewięć zajęcy. Z powodu braku pożywienia zwierzęta były mizerne (AZ, wtorek, 31.01.1893 r.).
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter