15 lat temu w Elblągu... zaczął się początek końca Renomy

12
27.02.2016
15 lat temu w Elblągu... zaczął się początek końca Renomy
(fot. arch. portEl)
W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 26 lutego 2001 r. Rozpoczęło się wówczas postępowanie upadłościowe Spółdzielni Pracy Przemysłu Skórzanego Renoma, ale wciąż istniała szansa na uratowanie firmy.
- Moje wstępne analizy wykazały, że firma ma zdolność funkcjonowania w czasie postępowania upadłościowego - mówi syndyk masy upadłościowej Renomy Jadwiga Magdziak. – Za zgodą Sędziego Komisarza, zamierzam dalej prowadzić działalność gospodarczą i jednocześnie poszukiwać nabywcy przedsiębiorstwa w całości.
   Z innych źródeł dowiedzieliśmy się, iż Renoma od wielu już lat tonie w długach. Jej problemy zaczęły się po 1991 roku. W 1999 roku pracownicy nie dostawali już pensji, rosły zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym. O swoje zaczął upomina się także Bank Gdański, w którym spółdzielnia zaciągnęła kredyty. W lipcu 2000 r. Zarząd Spółdzielni złożył w Sądzie Gospodarczym wniosek o upadłość.
   W najświetniejszych latach działalności spółdzielnia zatrudniała ponad 1,5 tys. pracowników, łącznie z zakładami w Zalewie, Nowym Dworze Gdańskim i Braniewie. Dziś firma zatrudnia 70 wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi.
   - I to jest nasz największy potencjał - mówi Jadwiga Magdziak. - Myślę, że zakład o takiej marce, jaką kiedyś zyskała Renoma, z tak wykwalifikowanym zespołem ludzi, znajdzie nabywcę, bowiem na kupującego nie przechodzą długi ciążące na upadłej spółdzielni. Pierwsze wypowiedzenia zaplanowano na marzec. Pracownicy, którym firma zalega z pensjami za okres do 3 miesięcy, otrzymają należne im wynagrodzenie za pracę z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych. Natomiast jeśli zaległość była wyższa niż 3 miesiące, z FŚG zostanie wypłacona 3-miesięczna pensja, a pozostałe pieniądze dopiero po sprzedaży firmy.
   Spółdzielnia swojego czasu była chlubą i wizytówką Elbląga na całym świecie. Dopiero na początku 1999 r. stanęła na granicy bankructwa. I prawdopodobnie, gdyby nie narastające zadłużenia dziś funkcjonowałaby bez większych problemów, zwłaszcza, że cały czas trwa produkcja. Realizowane są zamówienia dla zakładów meblowych, dla duńskiego odbiorcy kurtek skórzanych, produkcja saszetek itp.
   - Na cały marzec mamy już zapewnioną pracę - mówi Jadwiga Magdziak. - Moje działania jednak będą przez cały czas zmierzały do tego, aby zapewnić ludziom pracę. Dla kogoś zainteresowanego kupnem Renomy, a nie mającego jeszcze wyrobionej na rynku własnej marki, firma ta będzie doskonałą inwestycją dzięki swojej nazwie znanej na całym świcie, jak i doskonałym fachowcom w niej pracującym.
   
,

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

a zobaczcie jaka zima była. ..
(2016.02.27)

info

9  
  0
Wraz z utratą statusu stolicy województwa. Zaczął się początek końca Elbląga.
nokinoki (2016.02.27)

info

25  
  0
Szanowna Redakcjo bardzo proszę uaktywnienie linku http://www.mosir.elblag.eu/.media/.media/Ludzie%20sportu/Wieczorek.pdf Bo to dzięki między innymi Antoniemu Wieczorkowi Elbląg był potęgą w produkcji galanterii skórzanej oraz powstały dzięki niemu Plastyk, Renoma, garbarnia w Zalewie, obiekt sportowy na Kościuszki sekcje pięściarka, podnoszenia ciężarów itd. I taka osoba nie ma swojej ulicy czy tablicy pamiątkowej?! Brawo Rada Miasta Elbląg!
Wowka (2016.02.27)
Od 17 lat Elbląg jest pod okupacją olsztyna i upada firma po firmie w Elblągu. .
(2016.02.27)

info

17  
  1
Zaorane. .
Seller (2016.02.27)

info

8  
  0
Wszystko nam zabrali, łącznie zimą i sniegiem - oto III RP, pomyslcie o tym Ci ktorzy chodza na marsze KODu.
realista1 (2016.02.27)

info

12  
  4
Czy kogoś to dziwi. Bo mnie nie. Jedni sie nakradli po 89,drudzy zmagaja sie z nedzą. Nie wspomne że ludziom na wsiach pozabierali Bolki PGRy
(2016.02.27)

info

11  
  2
Elbląg załatwił ten cały neptek BUZEK wraz z AWS że nas właczyli do Olsztyna a Olsztyn został miastem wojewódzkim. Trzeba było sie wtedy zbuntowac i zmniejszyc województwo i pozostac przy województwie np Żuławskim
(2016.02.27)

info

17  
  0
Syndyka.... Dlaczego wszystko upadały??? W Niemczech wszystko kwitlo.
(2016.02.27)

info

5  
  0
Jakos zapomnial pan o Okonskim, ktory przeszedl na stanowisko prezesa Plastyku z WUSP.
observer (2016.02.27)