Za mundurem kryje się wrażliwa dusza

21.10.2010
Za mundurem kryje się wrażliwa dusza
(fot. Witold Sadowski)
Na co dzień są stróżami prawa. Dbają o bezpieczeństwo, ład i porządek na terenie miasta i powiatu braniewskiego. Za mundurem i postawą twardych i nieugiętych mężczyzn kryje się jednak wrażliwa dusza. Czterej policjanci malują, piszą wiersze, fotografują, rzeźbią. Ich prace można oglądać w elbląskiej Galerii ZUM. Zobacz fotoreportaż z wernisażu.
Mł. asp. Mirosław Orłowski, sierż. sztab. Piotr Orłowski, mł. asp. Marcin Orłowski i mł. asp. Jan Sobolewski, policjanci KPP w Braniewie oddają się swoim pasjom od najmłodszych lat. Malują, fotografują, piszą wiersze.
   - Policjanci jawią się nam jako twardzi i nieugięci ludzie, ale okazuje się, że z drugiej strony odznaki [taki jest też tytuł wystawy – red.] dusze bywają wrażliwe i delikatne – mówiła podczas dzisiejszego (21 października) wernisażu właścicielka Galerii ZUM Krystyna Olechnowicz. – Dlatego zaprosiliśmy ich do zaprezentowania swoich prac.
   - To artyści w mundurach, którzy poprzez swoje prace pokazują uczucia – dodał Jan Brzozecki, który przedstawiał ich sylwetki. – Celem tej wystawy jest pokazanie ich emocji, jak z ciekawością dziecka łapią promienie słońca, dotykają malowanych płatków róż.
   Na wystawie można znaleźć fotografie krajobrazów, ptactwa, a także portrety znajomych i rodziny. Malarstwo poświęcone jest kwiatom, ale są też uwiecznione na płótnie twarze bliskich. I wiersze: [fotol]
   Źdźbła trawy skrywają tajemnicę
   Wskazywaną przez uderzenia fal
   Otwierając tajemnicze wrota
   Muskane westchnieniami
   Ukierunkowane marzeniami
   Wielkimi krokami nadchodzi zima
   Gdzie ukryjemy się przed nią
   W ciepłe strony nas skrzydła poniosą
   Nieopodal wiosny pozostawią
   W objęciach kroki stawiane
   Muskane bryzą
   Latem dotykane
   Nieopodal liść złocisty upada
   Podnosząc puch śnieżny
   Zbłąkana dusza znajduje spełnienie
(„Głębia piór” Jan Sobolewski - na zdj. pierwszy od lewej)
   Obrazy Mirosława, Marcina i Piotra są już znane nie tylko w Braniewie. Policjanci byli zapraszani na wystawy w Olsztynie, Szczytnie i w Warszawie. Przekazywali swoje prace na aukcje charytatywne – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz organizowanej przez Komendę Główną Policji w warszawskiej Królikarni. Wiersze Jana mieli okazję poznać mieszkańcy Braniewa podczas marcowej wystawy „Dotyk kobiecej magii” w Braniewskim Centrum Kultury.
   Teraz z twórczością policjantów mogą zapoznać się również elblążanie.
   - Maluję, zajmuję się też fotografią, poezją i rzeźbiarstwem – mówi Mirosław Orłowski. – Uważam, że facet mocny jest wtedy, gdy nie wstydzi się swojej wrażliwości.
   Na prośbę kolegów artysta, który na co dzień jest zastępcą dyżurnego KPP w Braniewie, chętnie ich portretuje, przekazuje też swoje prace na cele charytatywne.
   Wernisaż wystawy prac czterech policjantów uświetnił występ Joanny Hamernik (fagot), uczennicy klasy trzeciej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu prowadzonej przez Zuzannę Leidel-Elert. Wśród gości znaleźli się m.in. komendanci policji Elbląga i Braniewa, starosta braniewski oraz rodzina i znajomi artystów.
   Wystawę będzie można oglądać w Galerii ZUM, mieszczącej się przy ul. Kowalskiej 3-5/d, do 9 listopada.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter