Około pięćdziesięciu byłych i obecnych działaczy kultury, pracowników instytucji, przedstawicieli sektora pozarządowego bierze udział w I sesji V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Punktem wyjścia do dyskusji jest 2-letni projekt badawczy realizowany na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, którego efektem jest niedawno wydana książka pt. „Napięcia, starcia, rozładowania. Samotna gra w kręgle w obszarze kultury” autorstwa Tomasza Szlendaka i Arkadiusza Karwackiego.
- Nawiązujemy do tytułu słynnej książki amerykańskiego badacza, który zauważył, że Amerykanie coraz częściej się indywidualizują, bardzo kiepsko u nich, jeśli chodzi o zaufanie i współpracę - wyjaśniał prof. dr hab. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - To też krąg naszych badań, a konkretnie brak zaufania i brak współpracy, bo tych w relacjach międzysektorowych w Polsce brakuje. Badaliśmy napięcia między instytucjami kultury publicznej a biznesem, który ma kłopoty ze sponsoringiem kultury, a nie ma kłopotów ze sponsorowaniem sportu, co mu się bardziej opłaca. Każdy w obszarze kultury sam gra w kręgle. A powinna to być gra zespołowa.
- Elbląg jest takim miejsce, w którym pewne kłopoty widać, jak w soczewce - przyznał. - Na przykład kłopoty z zaangażowaniem biznesu lokalnego w obszarze kultury. Profesor jest jednak dobrej myśli: - Kulturę się ceni, myśli się o niej jako o motorze rozwojowym. Przynajmniej tak powinno się myśleć - jak o kole zamachowym chociażby ruchu turystycznego.
Aby wszystko "zagrało" w temacie kultury potrzebna jest strategia. I ta została opracowana w dokumentach MKiDN. Ich znaczenie dla rozwoju kapitału społecznego przedstawiła dr Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2008-2016. - Na przygotowaniu dokumentów zakończyła się ich realizacja - przyznała. - Nie ma współpracy międzyresortowej, a ta jest niezbędna, by nowocześnie tworzyć kulturę.
Dyskusja trwa.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter