W ramach zajęć warsztatowych młodzież niepełnosprawna miała możliwość poznania różnorodnych technik plastycznych i ceramicznych oraz batiku, uczestniczyła również w zajęciach muzycznych (na których - przygotowując się do wycieczek - ćwiczyła m.in. piosenki turystyczne), prowadzonych nie tylko w Elblągu, ale i w Malborku - w pracowni lutniczej. Fotografia, teatr, taniec, pedagogika zabawy - to także część programu.
- Podczas zajęć powstały piękne prace plastyczne, które - jako zwieńczenie półrocznej pracy twórczej - na przełomie sierpnia i września wyeksponowane zostaną w holu WOK - zapowiada Karolina Lichacz, rzecznik prasowy WOK. - Obecnie organizatorzy programu przygotowują całą wystawę.
Po raz pierwszy w programie "Terapia przez sztukę" włączono zajęcia związane z kulturą i historią naszego regionu. Niepełnosprawna młodzież zwiedziła zabytki, dowiedziała się o historii zwiedzanego regionu, poznała legendy i ciekawostki.
- Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w wycieczkach, swoją wiedzą i otwartością na przyswajanie nowych wiadomości niejednokrotnie zaskakiwała opiekunów - dodaje K. Lichacz. - Tak było między innymi podczas zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku. Okazało się, że ta właśnie forma najbardziej spodobała się młodzieży. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkowe gadżety, napoje, brał udział w rozmaitych atrakcjach.
- Warto dodać, iż każdy taki wspólny wyjazd spełnia nie tylko funkcję rekreacyjną, lecz przede wszystkim edukacyjną - kontynuuje rzecznik. - W związku z tym, od tej pory wyjazdy stanowić będą stały punkt w tego typu programach.
W programie uczestniczyła młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności, w związku z tym program modyfikowano i dostosowywano do indywidualnych możliwości każdego z uczestników.
Program "Terapia przez sztukę" zrealizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnych "Viva Art", przy wsparciu finansowym Fundacji im. St. Batorego w Warszawie oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu. Dzięki temu uczestnictwo w programie było całkowicie nieodpłatne.
Kolejny program tego typu rozpocznie się już w sierpniu (16 - 22 sierpnia).
- Proponujemy kolejną edycję Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej - zachęca Karolina Licvhacz. - Po raz trzeci młodzież niepełnosprawna będzie mogła uczestniczyć w interdyscyplinarnych warsztatach artystycznych. Chętnych do udziału w zajęciach prosimy o szybki kontakt z realizatorem Szkoły - Teresą Miłoszewską z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, tel. 230 43 33 (pok. 33 na I piętrze WOK).
Również pod koniec sierpnia rozpocznie się realizacja programu terapeutycznego "AGRAFKA", który będzie kontynuacją zajęć programu "Terapia przez sztukę". Środki na ten cel przeznaczyła Fundacja Elbląg, dzięki której niepełnosprawna młodzież będzie mogła nieodpłatnie uczestniczyć w zajęciach. Jedyne koszty, jakie będą musieli ponieść uczestnicy, to jednorazowa wpłata w wysokości 20 zł na transport (w przypadku wyjazdów na wycieczki).
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter