Sztuka inteligencji

7
20.11.2024
Sztuka inteligencji
fot. Anna Dembińska
– Program jest tylko narzędziem, rozumie mechanizm, w jakim dźwięki postępują po sobie, nie rozumie za to czegoś, czym jest fraza i kreatywność – mówi Michał Janocha, dyrygent z Poznania, który przyjechał do Elbląga na dzisiejszy (20 listopada) interaktywny koncert z użyciem sztucznej inteligencji. Zdjęcia.

Koncert, którego tematem była sztuczna inteligencja w muzyce, został przeznaczony dla uczniów elbląskich szkół średnich, którzy w aktywny sposób mogli wziąć w nim udział. Jak? Dzięki czemuś, co każdy z nas nosi w kieszeni – smartfonom. Wystarczyło tylko zeskanować kod QR, by uzyskać dostęp do dwóch plików dźwiękowych.

– Publiczność w tym przypadku będzie chórem, który zamiast śpiewać, zagra na swoich elektronicznych instrumentach – mówi Michał Janocha, dyrygent z Poznania. – Koncert przybliży muzykę klasyczną z tą nowoczesną, z użyciem zaawansowanej technologii. Fragmenty dzieł klasyków zostaną przetworzone przez sztuczną inteligencję i będziemy tworzyć z tego nowe rzeczy.

Instrumenty, które wzięły udział w doświadczeniu grając fragment utworu Mozarta to flet oraz trąbka. Ich brzmienie zostało następnie przetworzone przez specjalny program. Jak brzmiały?

– Elektronicznie – mówi dyrygent. – O ile muzyka sztucznej inteligencji będzie oceniana przez człowieka, a nie przez inną sztuczną inteligencję, kompozytorzy mogą czuć się bezpieczni. Program jest tylko narzędziem, rozumie mechanizm, w jakim dźwięki postępują po sobie, nie rozumie za to czegoś, czym jest fraza i kreatywność.

Publiczność podzielała zdania dyrygenta, ale brała czynny udział w części interaktywnej. Sam koncert miał szansę odbyć się z inicjatywy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która zaprosiła Michała Janocha do współpracy, będącego na codzień wykładowcą na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

– Pierwszy raz rozmawialiśmy o tym pomyśle podczas Poznańskiego Festiwalu Kultury i Sztuki. Przygotowania trwały tak naprawdę setki godzin i polegały na programowaniu, a same próby mieliśmy od poniedziałku. To też pierwszy raz, jak współpracuję z Elbląską Orkiestrą Kameralną i czuję się przez nią bardzo dobrze przyjęty oraz zaopiekowany, cieszę się na dzisiejsze spotkanie.

O swoich wrażeniach po występie opowiedział nam Janek, uczeń jednej z elbląskich szkół.

– Podobał mi się również sam wykład, który odbył się na początku. W koncercie brałem udział, myślę, że to ambitny pomysł i na pewno ciekawy – przyznaje licealista.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

AM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ciekawa inicjatywa, ale piszemy "na co dzień"
Purysta (2024.11.20)

info

2  
  0
Kto to pisał??? Składnia, gramatyka! Przebóg!!!
Hvbk (2024.11.20)

info

0  
  3
Wykladowca na Akademii?? chyba raczej w Akademii, czy mówimy na szkole czy w szkole??? Trochę mnie dziwi ten poziom języka, bo to są kwestie na poziomie szkoły podstawowej.
Maria1970 (2024.11.20)
@Maria1970 - W poziomie!!!
(2024.11.20)
Jeśli podążasz zaStadem, możeszWdepnąć w to, co onoZostawia !
memento (2024.11.20)

info

0  
  1
@Maria1970 - Och Maryjo Matko Boska, skąd tu Twoja taka troska, o PISownię, gramatykę, autor ma w Portelu wtykę, ledwo zaczął tu robotę, a krytyki wręcz lawina, autor tež ma swoją cnotę, co to krytyk się nie boi, I wystarczy mądra mina, w którą każdy się dzis stroi, by zachowć swe oblicze. Każdy w życiu błędy robi, no I tak że na to liczę, że wybaczysz- no I oby, nie przydarzył się policzek..
Baz kagańca (2024.11.21)
Na zdjęciach widać sporo pustych krzeseł, a jak dzwoniłam do EOK, żeby spytać się o bilet dla niepełnosprawnego syna, to Pani powiedziała, że brak miejsc:(
S (2024.11.21)

info

1  
  0