Świat artystycznej fantazji

5
04.01.2011
Świat artystycznej fantazji
Biblioteka Elbląska otwiera nowy sezon w galerii Spatium Novum wystawą "Na własnym oddechu" autorstwa Krzysztofa Rećko - Rapsy. (fot. nadesłane)
Biblioteka Elbląska w piątek (7 stycznia) inauguruje nowy sezon w Galerii Spatium Novum. Pierwszą tegoroczną wystawą będzie "Na własnym oddechu" autorstwa mieszkającego i tworzącego na co dzień w Koszalinie malarza i grafika Krzysztofa Rećko-Rapsy.
Krzysztof Rećko-Rapsy jest założycielem grupy artystycznej TWA, która promowała młodych twórców. Aktualnie często współtworzy duet artystyczny z Aleksiejem Bogustovem, prof. Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Grodnie. Jest także członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA-ART w Gdyni.
   Jego malarstwo to świat artystycznej fantazji, świat różnorakich skojarzeń. Jak pisał poznański poeta i dziennikarz Krzysztof Styszyński, Rapsa w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej kieruje swój wysiłek na spontaniczne, intuicyjne wyrażanie własnych treści wewnętrznych z przesunięciem na drugi plan mimetycznego widzenia świata.
   - Kolor jest w twórczości Rapsy wszechobecny. Obserwując jego twórczość ostatnimi czasy odnoszę wrażenie, że z każdym nowym cyklem, czy nawet obrazem, wchodzi on na nową, ciągle formalnie odkrywaną ścieżkę. Wciąż zaskakuje widza kapitalnym wręcz przekazem na temat własnych przemyśleń, emocji, uczuć. Zapraszając do ogrodu swojej wyobraźni, daje nam przedsmak malarskiego raju. - zauważa Marita Benke-Gajda, z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
   - W otoczeniu prac Krzysztofa widz czuje, że jest na święcie. Obrazy stają się bardziej zrozumiałe, gdy widzimy nie tylko pracę, ale podejście malarza do życia, do siebie samego i swojego miejsca w świecie. Jestem przekonany, że dla Krzysztofa na pierwszym miejscu jest sztuka, wszystko inne jest drugorzędne. ... Krzysztof to wielki talent i artysta godny uwagi widza nie tylko z polski, ale również daleko poza nią - zauważa Aleksiej Bogustov z Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Grodnie.
   
   Wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Rećko-Rapsy odbędzie się w galerii Biblioteki Elbląskiej Spatium Novum w piątek (7 stycznia) o godz. 18.
   
Beata Branicka, BE

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ciekawe, kiedy Biblioteka Elbląska pokocha Książki. Zobaczymy. Może dożyjemy.
(2011.01.04)

info

0  
  0
Jak dyrektor przenosi sie ze swoja wizja z domu kultury do biblioteki, to i zabiera ja ze soba. .. szkoda - moze sie nie znam, ale biblioteki na zachodzie nie koniecznie funkcjonuja jako domy kultury i sztuki, ale bardziej jako. .. biblioteki
Azael (2011.01.04)

info

0  
  0
Biblioteka tzw. otwarta o szerokim profilu działania to model przeniesiony z Francji. Był lansowany w latach 1975 - 1985,w małych ośrodkach przemysłowych i jego podstawowym zadaniem była aktywizacja społeczna młodzieży, tej pozbawionej dostępu do kultury wyższej. Model sprawdził się połowicznie i większość ośrodków miejskich zaniechała działań w tym kierunku. A powodem bezpośrednim był stały zanik czytelnictwa i potrzeby kontaktu z Książką. Po latach Polacy doznali olśnienia i rząd PO, wspierany przez obecnego Ministra Kultury, rozpoczął wdrażanie modelu znad Sekwany - w Polsce. I tak oto otrzymaliśmy podobną Bibliotekę "otwartą' w Elblągu. Na ten model firmy łatwo otrzymamy dofinansowanie i wszelkiego rodzaju wsparcie merytoryczne. Problem w tym, że realizacja takiego Projektu całkowice wypacza pierwotną rolę Biblioteki, jako instytucji promującej Książkę. Od tej chwili obcujemy z rodzajem Centrum Sztuki, rozbudownym Domem Kultury lub wyspecjalizowaną Agencją Artystyczną. Proszę zauważyć, że młodzi internauci z Elbląga proszą ostatnio Dyrektora Jacka Nowińskiego o większą dawkę muzyki alternatywnej, nie wspominając nic o Książkach. I to jest sygnał alarmowy dla Biblioteki !. Przekroczono już próg pracy wielo-dysplinarnej i dalej nie wolno iść w tym kierunku. Oczywiście podobne działania znajdują poklask rządzących, ale czytelnicy są skrajnie zagrożeni obezwładniającym populizmem !.
(2011.01.04)

info

0  
  0
biblioteka to rownież digitaliazja, ochrona zbiorów zabytkowych oraz dla malkontentów program biblioteki +, może slyszeliście "znafcy"???
(2011.01.04)

info

0  
  0
pewnie najlepiej siedzieć i śmierdzieć jak za dawnych lat
(2011.01.04)

info

0  
  0