Solidarność na ekranie

3
14.04.2025
Solidarność na ekranie
15 kwietnia, o godz. 18 zapraszamy do sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Krzysztofem Kornackim i Arkadiuszem Bileckim, autorami książki „Solidarność na ekranie: wizerunki fabularne” wydanej przez Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku. Rozmowę poprowadzi dr Piotr Brzeziński z Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Wstęp wolny.

Publikacja to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo, analizujące filmowe wizerunki solidarności. Zawiera bogatą warstwę wizualną i faktograficzną. Spotkanie powinno zaciekawić osoby zainteresowane kinematografią, jak i historią współczesną.

 

O wydawnictwie ze strony Instytutu Dziedzictwa Solidarności:

Pierwsza w polskiej i światowej literaturze historycznej monografia, która we wnikliwy, a zarazem kompleksowy sposób opisuje najważniejsze ekranowe prezentacje ruchu społecznego Solidarności, począwszy od klasycznego już „Człowieka z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1981), poprzez zróżnicowane stylistycznie i tematycznie kino polskie i zagraniczne lat 80. i 90. XX w., aż po najnowsze produkcje filmowe, które w sposób bezpośredni lub pośredni odnoszą się do historii Solidarności. Autorami tej nowatorskiej, zarówno w treści jak i w formie, publikacji są dwaj gdańscy historycy i filmoznawcy, na co dzień związani z Uniwersytetem Gdańskim (dr hab. Krzysztof Kornacki) oraz Europejskim Centrum Solidarności (Arkadiusz Bilecki). Książkę wzbogaca około 150 unikatowych fotografii.

Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Solidarność to była za czasów Wałęsy, Bujaka. w latach 1980 - 1989. Dziś to przybudówka PiS i wstyd tam należeć.
(2025.04.08)

info

8  
  5
hahaha solidarność nigdy nie istniała
(2025.04.09)

info

0  
  5
Podczas spotkania będzie możliwość otrzymania bezpłatnego egzemplarza książki. Zapraszamy!/Biblioteka Elbląska
(2025.04.14)

info

1  
  0