Pamiętają o Gerardzie Kwiatkowskim

19
22.10.2020
Pamiętają o Gerardzie Kwiatkowskim
W Galerii EL przyjaciele Gerarda Kwiatkowskiego odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą pamięci tego wybitnego artysty, honorowego obywatela Elbląga i założyciela elbląskiej „świątyni sztuki”.

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Gerardowi Kwiatkowskiemu odbyło się w czwartkowy wieczór w przedsionku Galerii El. Powstała z inicjatywy i staraniem przyjaciół artysty, a zaprojektował i wykonał ją prof. Maciej Szańkowski, uczestnik II Biennale Form Przestrzennych (1967), autor rzeźby „Ławeczka” znajdującej się w Bażantarni.

Gerard Kwiatkowski (Jürgen Blum) urodził się 22 października 1933 r. w Faulen (dzisiejsze Ulnowo - przed II wojną światową miejscowość przygraniczna w dawnych Prusach Wschodnich). Po wojnie zamieszkał w Elblągu. Był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" (1956-1961), następnie inicjatorem i kierownikiem Laboratorium Sztuki Galerii EL w latach 1961-74. Był inicjatorem i kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych w latach 1965-1973, będących przeglądami i sympozjami sztuki poszukującej.

Pamiętają o Gerardzie Kwiatkowskim
Gerard Blum Kwiatkowski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W 1974 roku wyjechał na stałe do Niemiec, gdzie realizował ideę "stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Huenfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen i innych).

Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Huenfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art - z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym.

W 2011 roku w Galerii EL odebrał tytuł honorowego obywatela Elbląga, przyznany przez Radę Miejską, w kolejnych latach przekazał Galerii EL ponad trzysta prac ze swojej kolekcji.

Zmarł w 2015 roku w niemieckim Huenfeld.

 

Od redakcji: Data urodzin Gerarda Kwiatkowskiego 1930 podawana w Wikipedii i wielu innych powielanych źródłach jest błędna i będzie skorygowana. Poprawiliśmy ją na prawdlową - 1933 - także w naszym artykule. 

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To w którym roku urodził się Pan Gerard Kwiakowski, czy to był 1933 czy 1930? Na tablicy jest napisane, że w 1933roku A Wikipedia podaje 1930rok. Czy ktoś wie? Uprzejmie proszę o wiarygodną wiadomość.
marabi (2020.10.22)

info

4  
  0
Pan Gerard Kwiatkowski oczywiście, przepraszam za literówkę.
marabi (2020.10.22)

info

3  
  0
Koszmar projektancki. Jak mozna dopuscic do takiego sponiewierania postaci zalozyciela Galerii? Literniczo uczniowie liceum plastycznego by to ogarneli lepiej. O tym pokracznym wizerunku lepiej zamilkne.
(2020.10.22)
A co pan Kwiatkowski / Blum wywiózł ze zbiorów Galerii EL? Nie chodzi o sztukę nowoczesną, ale o min. średniowieczne unikaty, które za jego kadencji były na listach inwentarzowych galerii. .. A potem cisza. ..
Szukaczka (2020.10.22)

info

5  
  4
Ach ci dzisiejsi dziennikarze - 30 czy 33 czy to takie wazne kiedy? wazne ze dzisiaj z uporem maniaka wyolbrzymiaja cos co by tak samo odeszlo, jak I przyszlo.
(2020.10.23)

info

0  
  0
taki "wyjatkowy"(jak kazdy czlowiek)artysta a wszystkie te tablice im stawiaja na jedno kopyto ze praktycznie ani mnie to grzeje ani ziebi, tylko czuje taką konsternację, byl czlowiek i co po nim zostalo? ślad informacyjny, jakiś stacjonizm (ktos mi poda definicje co to znaczy - cos jak stalinizm ? ze te formy binale sa ze stali i stoją i straszą?)
(2020.10.23)
Słuchajcie, jest taka akcja, że w Elblągu są właśnie głosowane projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ponieważ ja akurat z różnych względów, o których by długo, bojkotuję ten budżet urzędniczo-szkolno-kolesiowski, to jednak wpadł mi w oko ciekawy projekt w tym roku. Otóż młody chłopak, elblążanin, złożył w ramach tej edycji miejskiego BO projekt odnowienia najpiękniejszego z elbląskich pomników (oraz zaniedbanego terenu wokół niego - serce miasta!), a mianowicie Pomnika Odrodzenia (na zdjęciu). Ponieważ sam wielokrotnie namawiałem władze miejskie do jego odnowienia, na co nigdy nie było albo środków, albo woli politycznej, to tym razem gryzę się ze sobą i NAJGORĘCEJ NAMAWIAM do głosowania na ten projekt, czyli tzw. Zadanie nr 9 (ostatnie)na liście inicjatyw ogólnomiejskich:)#NiechSięŚwięci1Maja!:)
RobertKoliński (2020.10.23)
Przyznam ze imię to miał oryginalne, piękne, dostojne, szlachetne, dojrzałe, ambitne, wyjątkowe. Można wymieniać.
(2020.10.23)

info

0  
  0
@RobertKoliński - i ile ma to kosztowac 20 tysiecy cz y wiecej ? za robote ktora jest warta gora 2 000 zl, mam szlifierke, dajcie mi rusztowanie i prad, kułka szlifierskie-(2,69 gr szt w castoramie)to wam to w czynie spoleczynym oszlifuje ten złom, zeby sie nie gapic na ten syf, a jak dorzucicie farbe i ktos pozyczy myjke cicnieniowo to umyje i pomaluje tego syfiarza Achillesa
(2020.10.23)
i to jest inicjatywa a nie szukanie sponsorow zeby dorobic przy okazji
(2020.10.23)