Osada o przemyślanym położeniu (Truso: Śladami wikingów, odc. 11)

22
13.12.2020
Osada o przemyślanym położeniu (Truso: Śladami wikingów, odc. 11)
Położenie Truso na tle współczesnej mapy hydrograficznej i wysokościowej rejonu ujścia Wisły ("Truso: legenda Bałtyku")
- Osada Truso założona została przy wschodnim obrzeżu szeroko rozumianej delty Wisły, a mówiąc ściślej na północnym brzegu tzw. Zatoki Żuławskiej, której część zajmują wody jeziora Drużno – pisze Marek F. Jagodziński, odkrywca osady, w "Truso. Między Weonodlandem a Witlandem". Dziś przyjrzymy się pokrótce położeniu geograficznemu osady.

Człowiek zmienia świat

- Zasięgiem swym (Truso – dop. red.) obejmuje nisko położone, częściowo depresyjne obszary równin żuławskich pomiędzy jeziorem Drużno a Wysoczyzną Elbląską, jak również dużą część tzw. strefy przejściowej, usytuowanej pomiędzy Żuławami a krawędzią Wysoczyzny – pisze dr Jagodziński.

Badacz podkreśla, że trudność w ustaleniu zasięgu wikińskiego emporium wynikała ze zmian, jakie na obszarze osady dokonały się w wyniku działalności człowieka. Na terenie Truso wieki później powstała sieć rowów melioracyjnych, linia kolejowa i droga prowadząca z Elbląga do Warszawy.

Prace dotyczące polderyzacji jeziora Drużno wykonane w XIX w., sprawiły, że naturalny brzeg jeziora został przesunięty o kilkaset metrów na południowy zachód. Wcześniej brzeg przebiegał wzdłuż południowego zasięgu osady Truso.

Mimo zmian, które dokonały się na przestrzeni wieków na terenie dawnej osady, dziś badacze są w stanie wskazać, jaki zasięg miało Truso. Osada została założona nad brzegiem jeziora Drużno, "między ramionami rozwidlającego się w strefie ujściowej strumienia". Według Marka Jagodzińskiego, od samego założenia osady jej teren miał charakter celowo zamknięty, obronny. Z czasem, w okresie największego rozwoju Truso (osada miała wtedy 15-20 ha), powstał tam także wał obronny. Lokalizacja Truso była przemyślana, ponieważ pierwotnie jezioro Drużno miało największą głębokość w rejonie osady. Było to bardzo istotne, bo zapewniało wikingom najlepsze warunki do żeglugi.

Osada o przemyślanym położeniu (Truso: Śladami wikingów, odc. 11)
Rekonstrukcja hydrografi i rejonu ujścia Wisły dla X wieku. Opr. graf. K. Skrzyńska, według: M. Kasprzycka , Mierzeja Wiślana – powstanie, rozwój, cieśniny. [w:] Adalbertus t. 1, red. P. Urbańczyk, Warszawa 1998, s. 45, ryc. 6
Należy zaznaczyć, że dziś jezioro stanowi sztucznie uformowany zbiornik wodny, uważa się jednak, że w czasach wikingów basen jeziora Drużno stanowił część Zalewu Wiślanego.

 

To samo, ale nie takie samo jezioro

- Geneza obecnego kształtu jeziora niewątpliwie sięga początków XV wieku, kiedy to zamknięto odnogi Nogatu i rozpoczęto polderyzację basenu, obwałowując wpływające doń cieki i odwadniając powstałe w ten sposób obszary między tymi ciekami. Prace te nadały mu też charakterystyczny, „nerkowaty” kształt – tłumaczy dr Jagodziński. Według odkrywcy wikińskiej osady, status terenów depresyjnych otaczających jezioro od zachodu i północy jest niejasny. Nie wiadomo, jaki charakter miały one w okresie pradziejowym i wczesnośredniowiecznym.

- Licznie notowane na tym terenie znaleziska archeologiczne wskazują, że w rekonstruowanych zasięgach morza Estów zbyt pochopnie „zatapia” się dużą część obszarów, które stanowiły już od neolitu stały ląd i prowadzona tam była intensywna działalność człowieka – wskazuje Marek Jagodziński. Jedno jest pewne: obszary wodne znajdujące się wokół dawnego Truso kiedyś wyglądały zupełnie inaczej.

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jedno jest pewne - funkcjonowała ta osada bez religii chrześcijańskiej i świetnie sobie bez jej chciwego personelu radziła, o czym może świadczyć np. przekop Mierzei funkcjonujący już w okresie pra-styropianowym i to bez miliardowych nakładów z kieszeni wikińskiego podatnika:)
jarl Floki Klesze Obibokinson (2020.12.13)
Gdzie byli wtedy ekolodzy?
roo (2020.12.13)

info

9  
  4
Szkoda że nie ma inwestora który by odtworzył osadę. Taką z prawdziwego zdarzenia
Robb (2020.12.13)

info

15  
  0
@jarl Floki Klesze Obibokinson - Wikingowie przekop zrobili ?
Gienio (2020.12.13)
Nie chce mi się wierzyć, że dziś Drużno to sztucznie uformowany zbiornik, to po prostu pozostałość jeziora z przed xxx lat, które zostało zniszczone przez działalność człowieka, min. przez budowę licznych kanałów takich jak Tyna (Tina), Balewka, Dzierzgonka, Fiszewka etc.
Tomasz85 (2020.12.13)
Dziś rocznica a portelu nie "świętuje"? Przydałby się artykuł pokazujący młodzieży historie. Dajcie zdjęcia.
Marek kk (2020.12.13)
"o przemyślanym położeniu"przemyślonym czas dokonany, pfff
(2020.12.13)

info

1  
  3
kiedys to bylo. ..
(2020.12.13)

info

4  
  0
Pytanie takie, jaka jest prawidłowa nazwa: jezioro "Drużno"czy "Druzno". Oficjalnie używana jest wersja druga ale czemu? Wszyscy na codzień używają wersji pierwszej. Czy może to ktoś wyjaśnić.
jaśnieja (2020.12.13)
Jak widać po tej mapce, mennonici zrobili na tych ziemiach kawał dobrej roboty.
Observer (2020.12.13)