Zbigniew Chrostek, na co dzień nauczyciel Liceum Plastycznego, jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. W zeszłym roku otrzymał Wyróżnienie Honorowe Jury 23. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego za prace z cyklu Kontrapunkt A oraz Kontrapunkt B.
Wernisaż wystawy Zbigniewa Chrostka przyciągnął rzesze spragnionych sztuki elblążan. Szczególnie silną grupę stanowiła młodzież z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, która z wielką ciekawością przypatrywała się pracom swojego pedagoga, mogąc tym razem wystąpić w roli krytyka i oceniającego. Wystawa to zbiór prac malowanych techniką akrylu na płótnie. „Młyn”, „Drewutnia”, „Podcień”, „Okna bez widoków”, „Riviera di Ponente” to tylko niektóre z prac artysty.
- Moje prace to pejzaże uniwersalne w sensie geograficznym, nie są bowiem przypisane jakimś konkretnym miejscom. Są to głównie pejzaże inspirowane morzem – mówi artysta. – Moje obrazy powstają głównie w wyobraźni. Podpieram się również fotografią i własnymi szkicami, na podstawie których tworzę własne wizje. Później szukam środka ekspresji do nich.
- Nie zwykłem wypowiadać się o swojej twórczości, ani recenzować swoich prac – kontynuuje artysta. - Jest mi ogromnie miło, że już po raz czwarty mam okazję przestawić niewielką kolekcję mojego malarstwa. Tytuł wystawy „Kontrapunkt” nawiązuje do pewnego epizodu – dodaje. - Kiedyś pewien pan kupił ode mnie obraz i poprosił mnie po jakimś czasie o namalowanie drugiego obrazu, który byłby niejako w kontrapunkcie do tego pierwszego. Ja ten tytuł podchwyciłem i namalowałem serię takich obrazów i kilka z nich umieściłem w tej galerii. Nie chciałbym zbyt wiele mówić o moich obrazach, myślę, że są one wystarczająco czytelne, niech sztuka broni się sama.
Na wystawę serdecznie zapraszamy. Prace będzie można oglądać do 30 kwietnia.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter