W sali wystaw czasowych muzeum możemy więc zobaczyć prace takich autorów, jak Stanisław Wyspiański, impresjonista Leon Wyczółkowski, symboliści: Józef Mehoffer i Franciszek Siedlecki, propagatorzy ludowości: Władysław Skoczylas i Zofia Stryjeńska, Witold Wojtkiewicz i Józef Pankiewicz.
Tematyka jest różnorodna - prześmiewcze grafiki powstałe w kręgu oddziaływania krakowskiego kabaretu „Zielony Balonik”, grafika książkowa, której największym nowatorem jest poeta, reformator dramatu i teatru Stanisław Wyspiański, seria pejzaży oraz graficzne portrety.
Znajdziemy tu właściwie wszystkie klasyczne motywy sztuki młodopolskiej: kuszące i mroczne kobiety fatalne, brzuchatych filistrów odwiedzających Jamę Michalikową, młodopolskie kwiaty, urzekające widoki wiejskie (w tym szczególnie ulubione przez młodopolan tematy tatrzańskie) i wnętrza Kościoła Mariackiego w Krakowie.
Prace zostały pogrupowane w sześciu działach: grafiki ”Zielonego Balonika”, grafiki książkowej, portrety i postacie, kwiaty, sztuka ludowa i grafiki o tematyce narodowej.
Warto wybrać się na Podzamcze i obejrzeć grafiki z przełomu wieków - tym bardziej, że chronione ze względów konserwatorskiech, rzadko prezentowane są publiczności. Wystawa potrwa w Elblągu do 25 kwietnia.
Bilet wstępu kosztuje 2,50. Przy okazji można również obejrzeć stałe wystawy elbląskiego muzeum: rzemiosła i archeologiczną elbląskiej Starówki i Trusa.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter