Kotwica i tajemnica

26
09.02.2022
Kotwica i tajemnica
Fot. Michał Skroboszewski
Na dziedzińcu elbląskiego muzeum pojawił się nowy zabytkowy obiekt - pochodzący z wodnych głębin, a jeszcze wcześniej z Elbląga.

- To elbląska kotwica wydobyta podczas pogłębiania kanału Świnoujście-Szczecin, trafiła do nas przy okazji wystawy „Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin”, którą można oglądać w elbląskim muzeum do końca miesiąca – tłumaczy Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Sama kotwica zostanie w Elblągu dłużej.

- W tej chwili dostaliśmy ją w użyczenie na 5 lat od organizatora wystawy, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – zaznacza dyrektor. Muzeum w Elblągu chce jednak dążyć do długoterminowego użyczenia lub przejęcia kotwicy na stałe.

- Nie dysponujemy takim obiektem w naszych zbiorach – podkreśla Lech Trawicki.

Teraz kotwicę czeka naukowe opracowanie, póki co wiadomo m. in., dzięki oznaczeniom na niej, że waży 2100 kg i została wykonana w Elblągu w drugiej połowie XX w. To patentowa konstrukcja kotwicy Halla, popularny typ kotwicy, w jaki były wyposażane polskie jednostki.

- Dobrze byłoby znaleźć dokument poświadczający zgubienie kotwicy przez jakąś jednostkę, to wymaga jednak poważniejszej kwerendy – wskazuje dyrektor MA-H. Póki co okres, gdy była ona użytkowana, owiany jest tajemnicą...

Kotwicę można, jak wspomnieliśmy, obejrzeć na dziedzińcu muzeum, to kolejny wielkogabarytowy zabytek przemysłu elbląskiego, który - przynajmniej na jakiś czas - trafił do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W związku z tym nowym przemysłowym zabytkiem z Elbląga, Muzeum Archeologiczno-Historyczne apeluje o zgłaszanie się z pamiątkami, zdjęciami czy wspomnieniami pracowników, którzy uczestniczyli w produkcji kotwic w Elblągu. Może dzięki temu elbląskiej instytucji razem z mieszkańcami uda się opowiedzieć jakąś bogatszą historię?

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dzięki wspaniałym rządom PiS i pana Kaczyńskiego mamy w Elblągu kotwicę.
Skorupa (2022.02.09)

info

33  
  24
Twardogłowi cenzorzy Portelu wycinają moje wpisy.
TeofilSkorupa (2022.02.09)
30 lat temu taka kotwica była na ulicy Polnej w Elblągu
(2022.02.09)
@TeofilSkorupa - To nie cenzorzy. Serwery nie przyjmują aż takich kocopołów. Bunt maszyn :)
MarekZ (2022.02.09)
@TeofilSkorupa - Powyżej ktoś napisał za ciebie myślę że właśnie to chciałeś napisać.
(2022.02.09)
Taką "kotwice"to każdy obywatel ma już przywiązana do nogi. Niedługo wszyscy pójdziemy z torbami.
Nowy ład (2022.02.09)
Ta kotwica zatopiona w elbląskim bruku a betonie jest niemym acz wymownym symbolem ciężaru gatunkowego umysłowości a lotności władz elbląskiego ratusza, już od 33 lat skutecznie blokujących rozwój miasta Elbląga i nasz dziewiczy rejs po wodach wszechświatowego oceanu postępu i prosperity. I dopiero Pan Prezes Jarosław Kaczyński z jego epokową koncepcją elbląskiego Kanału Sueskiego, który. .. [kanoniku Teofilu, teraz Wasza kolej:)] #KoniecEryDziadocenu
RobertKoliński (2022.02.09)
A po co nam taka kotwica, kiedy takie kotwice są w Berlinie ?
(2022.02.09)

info

9  
  10
@Nowy ład - Mów za siebie.
(2022.02.09)
Bo to jest kotwica która stała na terenie szkoły specjalnej nr2 na ulicy Polnej.
(2022.02.09)