Kino w wymiarze regionalnym

12.05.2025
Kino w wymiarze regionalnym
Już dziś (12 maja) rusza konferencja „Wróćmy do regionów”. Przed nami spotkanie literackie z Beatą Szady oraz projekcja w ramach cyklu „Regiostory”.

Konferencja filmoznawcza „Wróćmy do regionów” to okazja, żeby przyjrzeć się najważniejszym zjawiskom, które związane są z regionalnym wymiarem kina.

 

W poniedziałek 12 maja na widzów czekają następujące wydarzenia:

Godz. 17:30 - spotkanie literackie z Beatą Szady wokół książki "Warmia i Mazury. Wieczny początek" (wstęp bezpłatny)

Beata Szady przemierzyła Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość tych terenów. Poznała ludzi z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotykała katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawiała z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Książka będzie pretekstem do rozmowy o lokalnej i regionalnej tożsamości. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Buła, a fragmenty książki przeczytają Irena Adamiak oraz Dominik Bloch.

 

Godz. 19:00 - Regiostory: „Wyzwanie”

Projekcja filmu „Wyzwanie” Macieja Dutkiewicza pozwoli przyjrzeć się kwestiom związanym z relacjami kina gatunkowego, a w szczególności – kryminału i filmom sensacyjnym, z regionem. W zagadnienie to wprowadzi nas prelekcja mgr Patrycji Blindow – filmoznawczyni, menagerki kultury. (bilet – 14 zł).

 

Wszystkie informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.kino.swiatowid.elblag.pl

 

Projekt „2.Konferencja: Wróćmy do regionów” został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kino Światowid

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter