Grudzień 1970 r. w Elblągu. Nieznane fakty

25
15.12.2011
Grudzień 1970 r. w Elblągu. Nieznane fakty
Represje dotknęły wielu uczestników strajków w Elblągu (fot. WS)
Nieznane dotychczas meldunki Milicji Obywatelskiej, wstrząsające relacje osób bitych, maltretowanych, zabieranych z domu, łapanych na ulicy tworzą wystawę pn. „Grudzień 1970 w Elblągu w dokumencie archiwalnym”. Elbląg był wówczas określany jako największy ośrodek oporu w kraju, warto więc przypomnieć tę krwawą, ale jakże ważną kartę historii. Zobacz fotoreportaż.
Wystawa została otwarta dziś (15 grudnia) w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.
   - Chcemy upamiętnić nie wydarzenia grudniowe, bo to termin propagandy, ale przypomnieć ogromne protesty społeczne wymierzone w Polską Rzeczpospolitą Ludową, w państwo złe i - jak pokazał to Grudzień - państwo zbrodnicze – mówił dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Mirosław Golon. – Ten wielki zryw w skali całego kraju doprowadził do ogromnej zmiany politycznej, która bardzo ułatwiła, a wręcz była niezbędna, aby w sierpniu 1980 r. mogła pojawić się „Solidarność”.
   Wystawa została stworzona w ten sposób, by – jak mówili historycy - pokazać nieznane wątki dotyczące grudnia 1970 r, ale i stycznia, lutego roku 1971.
   - O ile od lat wiemy o olbrzymiej ofierze trzech elblążan, którzy stracili życie w czasie dramatycznego Grudnia ‘70 r., o tyle mniej wiadomo publicznie o tym, jak wyglądało to, co się tu w grudniu działo – wyjaśniał Stanisław Flis z gdańskiego oddziału IPN. - A były to potężne bitwy uliczne, o których jest mowa w zachowanych dokumentach Komendy Powiatowej i Miejskiej MO. W meldunkach, które można zobaczyć w pierwszej części wystawy, są informacje spływające godzina po godzinie, minuta po minucie o tym, jaka grupa ludzi się zbiera i w jakim punkcie miasta, jak toczą się walki. I są w końcu informacje, kto wydał rozkaz otwarcia ognia w Elblągu.
   - Druga część wystawy to relacje ludzi bitych, maltretowanych, zabieranych z domu, łapanych na ulicy, niepokazywane dotąd publicznie – kontynuował historyk. – Te wstrząsające relacje zostały spisane i wysłane do Gdańska, do Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Starano się przynajmniej części tych osób wypłacić zapomogi.
   - Trzecia część wystawy to pytanie, co się stało z tym Elblągiem – dodał Stanisław Flis. - Skala protestów w Elblągu była olbrzymia. W 90-tysięcznym mieście strajkowało łącznie ponad 13 tysięcy pracowników!  W końcu grudnia 1970 r. i w styczniu 1971 r. zgłoszono ponad 2 300 zakładowych postulatów. W informacjach trafiających do biura politycznego KC PZPR Elbląg często był określany jako największy ośrodek oporu w kraju. Staraliśmy się pokazać tę atmosferę poprzez dokumenty, które się zachowały.
   Ekspozycja prezentowana w Spatium Novum to tylko część dokumentów, które udało się zebrać dzięki gdańskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowemu w Gdańsku i Bibliotece Elbląskiej. Są one umieszczone na planszach (niestety, dość daleko od oka widza).[fotor]
   - Ze względu na to, że nie mogliśmy bliżej powiesić tych plansz, ta wystawa będzie pokazywana jeszcze w kilku innych miejscach w Elblągu – zaznaczył Stanisław Flis. - Będzie przeznaczona dla regionu elbląskiego, by każdy zainteresowany mógł przyjść i ją dokładnie obejrzeć.
   Wystawa zostanie także opublikowana w Internecie.
   - Postaramy się również w roku 2012 wydać folder, który będzie bogatszy, obszerniejszy i jeszcze cenniejszy – zapowiedział Mirosław Golon. - Jeżeli tylko środków finansowych nam wystarczy. Jak nie, to wydamy taki album za dwa lata.
   Póki co, wystawę do połowy stycznia będzie można oglądać w Bibliotece Elbląskiej.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
coś tu panowie z ipn wyolbrzymiają. ..
(2011.12.16)

info

0  
  0
Dzisiejsze zniewolenie bezrobociem, jest dużo większym s. .syństwem i tylko pozornie nie wynika motywacji politycznych
(2011.12.16)

info

0  
  0
obwoźcie "tak kałmuki" 21 postulatów Solidarności
(2011.12.16)

info

0  
  0
i historia znów zatacza koło - znów nasz kraj cofa się do prl-u Jak policja kopie po głowie zwykłego niegroźnego manifestanta, a premier mówi, że "policjanci zachowali się profesjonalnie i pokazali na co ich stać", a potem ten sam premier straszy społeczeństwo, które planuje kolejną manifestację, że "policja będzie jeszcze bardziej zdeterminowana niż poprzednio" - czyli bedzie jeszcze bardziej kopała leżących po głowie i waliła metalowymi pałami. ..
Elblągu OBUDŹ SIĘ (2011.12.16)

info

0  
  0
Powinniście napisać, że jeśli ktoś chce zapoznać się z treścią tych dokumentów, powinien na wystawę przyjść z własną lornetką. Można by też wypożyczać je przy wejściu.
Magda... (2011.12.16)

info

0  
  0
Polacy to ciągle przez lata, wieki ciemiężony naród, najgorsze że często przez swoich. Może IPN zainteresuje się najświeższym wydaniem wspomnień "Zawsze pod wiatr "wielkiego polskiego patrioty o przekonaniach antykomunistycznych -Edwarda Suskiego maltretowanego przez UB w katowni w Puławach i na zamku w Lublinie, póżniej mieszkańca Łęcza !
(2011.12.16)

info

0  
  0
Chała do kwadratu! Trzeba być ograniczonym na ciele i umyśle aby taka wystawę zorganizować na samym poddaszu gdzie materiały wisiały około 2.5 m od zwiedzających! Jakim cudem ci 60-80 latkowie mieli to zobaczyć i przeczytać z dokumentów formatu A4 i trzcinką 8???!!! Bardzo słusznie zauważył to i zaakcentował jeden ze zwiedzających. Organizacyjnie mniej niż zero!!!Tlumaczenie, że za miesiąc będzie lepiej i wszystko będzie w Internecie to kiepska wymówka. Merytorycznie natomiast bardzo mi się podobało zwłaszcza wystąpienie Dyrektora IPN w Gdańsku.
AntyKomuch (2011.12.16)

info

0  
  0
Ale pieniądze publiczne wydane !!!!
(2011.12.16)

info

0  
  0
przepraszam, ja w kwestii formalnej, co to jest "trzcinki 8"?
hę? (2011.12.16)

info

0  
  0
oczywiście "czcionka 8"
(2011.12.16)

info

0  
  0