Groźne, ale i optymistycznie piękne

6
07.03.2012
Groźne, ale i optymistycznie piękne
Prace Ryszarda Tomczyka można oglądać w Galerii Nobilis (fot. AD)
W Centrum Spotkań Europejskich Światowid otwarta została wystawa prac malarskich Ryszarda Tomczyka. Ponad dwadzieścia obrazów wykonanych w technikach olejnej, akrylowej i mieszanej, przyprawia o grozę, ale niesie też optymizm. To przekrój twórczości artysty od lat 60. do dnia dzisiejszego. Do podziwiania w Galerii Nobilis. Zobacz fotoreportaż.
Ryszard Tomczyk - malarz, rysownik, teoretyk oraz krytyk sztuki i literatury, pisarz, publicysta. Współtwórca życia kulturalnego w powojennym Elblągu, uczestnik wielu znamiennych dla historii wydarzeń, m.in. otwarcia w 1962 r. Elbląskiego Domu Kultury.
   - Był pierwszym przewodniczącym Rady Programowej Światowida – wspomina Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. – Pod jego auspicjami kształt i forma dzisiejszej placówki zostały zapoczątkowane. Tym bardziej cieszy, że przyjął nasze zaproszenie i wystawą swoich prac uświetnia obchody 50-lecia Światowida. Ryszard Tomczyk jest uznawany za postać kontrowersyjną – dodaje. – I dobrze, bo sztuka ma być kontrowersyjna, by mówiła o tym, że świat jest różnorodny.
   Wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda Tomczyka odbył się wczoraj (6 marca) w Galerii Nobilis. Ekspozycję tworzy ponad dwadzieścia obrazów dużych rozmiarów, w technikach olejnej, akrylowej i mieszanej - również te, nigdy wcześniej nie prezentowane.
   - Nie są to prace ani z jednego okresu, ani z jednej serii – mówił Ryszard Tomczyk. – Są to prace wybrane, ale to dobrze, bo pokazują przekrój, nastrój charakterystyczny dla mojej twórczości. Zacząłem od biomów, potem były inne formy odkształcone. Przed laty krytyk plastyki z Wybrzeża pan Lipski stwierdził, że ja ciągle ilustruję znane prawo dialektyki mówiące o tym, że to co nas otacza, materia ciągle się rozszczepia, ginie, ulega degrengoladzie – „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.  [fotor] Jednocześnie jednak dzieje się coś nowego – zaznaczył artysta. – I to prawda. Z moich prac wieje grozą, ale zawiera się w nich także optymizm. To cecha całej mojej twórczości.
   - Te obrazy, wbrew moim wcześniejszym obawom, dobrze się tu prezentują – dodał z uśmiechem. – Jestem szczególnie rad, że wystawiam w Światowidzie, bo nie miałem w tym ośrodku zbyt wielu wystaw indywidualnych. A teraz jeszcze wystawa na inaugurację obchodów 50-lecia ośrodka…To tylko cząstka mojej twórczości – zaznaczył. – W domu mam tyle prac, by wystarczyło na jeszcze dziesięć takich wystaw.
   Wystawę pn. „Ryszard Tomczyk. Malarstwo" można oglądać w Galerii Nobilis mieszczącej się na drugim piętrze CSE Światowid do 6 kwietnia.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

O, to trzeba koniecznie zajrzeć do Światowida!
ElaC (2012.03.07)

info

1  
  0
ooo, chyba facia nie doceniałam, zawsze taki burcząco-burzący, prace niezłe, może pójdę:)
nibygównowarta (2012.03.07)

info

1  
  0
Wniosek : ale to już było- w sztukach plastycznych. To już było Panie i Panowie. .Zaczęło się przed wiekami, na początku XX wieku odżyło by eksplodować w latach 80 -tych. Podobna, fantastyczno-tragiczna sztuka pojawia się zawsze w czasie silnych kryzysów duchowych społeczeństw. Problem w tym, że jest wizja mocno zużyta intelektualnie, dlatego wymaga od artysty wyjątkowego Talentu. Inaczej staczamy się w babał. , i polem do dyskursu pozostaje tylko odczytywanie symboli.
(2012.03.08)

info

0  
  0
yhyyyyy. .. ..
szzzzzzzzzzzz (2012.03.08)

info

0  
  0
a mnie się te malowidła nie podobają
(2012.03.08)

info

0  
  0
Ta szersza analiza powyżej - to jak myślę - najtrafniejsza analiza pracy malarskiej Pana Tomczyka. Ktoś /pani lub pan / trafił w sam rdzeń tej problematycznej wizji.
(2012.03.12)

info

0  
  0