Don Juan, młody, przystojny szlachcic, zdobywca serc niewieścich, grzesznik i nikczemnik, dumny i zdradliwy w przyjaźni, buntownik i poszukiwacz ideałów jest postacią legendarną, która pojawiła się najpierw w hiszpańskich romansach i teatrze barokowym. Za twórcę legendy imienia tej postaci uchodzi dominikanin, przeor klasztoru XVII - wiecznej Hiszpanii- Tirso de Molina, który komedią "Uwodziciel z Sewilii" (1618r.) dał początek tematowi, który od kilku stuleci przewija się w życiu artystycznym Europy, owocuje w nieprzeliczonych dziełach literackich, teatralnych i muzycznych wielu narodów.
Molierowska wersja przygód Don Juana, do dziś najczęściej grywana, po raz pierwszy została wystawiona w 1665 roku. To sztuka szalenie wieloznaczna, wciąż inspirująca. Jej bohater to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w całej literaturze; postać, której ocena - w różnych znanych inscenizacjach i komentarzach - rozciąga się od całkowitego potępienia do afirmacji.
Molierowski Don Juan to nie tylko mityczny, wiecznie odradzający się kochanek wszystkich kobiet, ale przede wszystkim człowiek, który sprzeciwia się aż do śmierci, ustalonemu porządkowi rzeczy. Ma w sobie coś z ciekawości Fausta i coś z natury Odyseusza w nieustannych wędrówkach do różnych miejsc i w głąb własnej duszy. Obala wszystkie przeszkody kładące tamy jego pragnieniom, jest prowokatorem zdarzeń i okrutnym ekspertem w zagłębianiu istoty ludzkiej.
W elbląskiej realizacji "Don Juana" występuje niemal cały zespół aktorski. W roli tytułowej występuje Jacek Wojciechowski, jego przyjaciela i sługę gra Lesław Ostaszkiewicz, a piękną oszukaną Don Elwirę - Kamila Calińska.
"Maturalne" spektakle "Don Juana" odbędą się 9.05. o godz. 8.30 i 11.00 oraz 10 i 11.05. o godz. 10.00.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter