Wiatraki w porcie?

20
22.11.2024
Wiatraki w porcie?
(fot. pochodzi ze strony globenergia.pl)
Jeden z elbląskich przedsiębiorców chce przy ul. Dojazdowej postawić dwie turbiny wiatrowe, by mieć tańszą i ekologiczną energię do prowadzonej tu produkcji. Inwestycja dotyczy terenu leżącego w granicach portu, dlatego decyzję o pozwolenie na budowę musi wydać wojewoda... pomorski.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do elbląskiego ratusza 4 listopada. Inwestor – elbląska firma Iwo-Skraw II, zajmująca się obróbką metali, chce przy ul. Dojazdowej postawić dwie turbiny wiatrowe z pionową osią obrotu o mocy 10 kilowoltów każda.

- Chcę inwestować w turbiny wiatrowe, by mieć tańszy prąd. Fotowoltaika nie spełnia naszych potrzeb, stąd tego rodzaju inwestycja. To nie będą wiatraki z łopatami, jakie widać poza Elblągiem, ale turbiny z pionową osią obrotu o wysokości 12 metrów każda. To taka nowinka w mieście – powiedział nam właściciel firmy Iwo-Skraw II. – Turbiny wiatrowe nie tylko dadzą tani prąd, ale też są w stanie wyprodukować dwa razy więcej energii. Nie wykluczam, że pozyskaną w ten sposób energię wykorzystam też, jeśli będzie taką możliwość, także do ogrzewania firmy. Obecnie używam pieców na ekologiczny pelet – dodaje przedsiębiorca. – Mam całą niezbędną dokumentację, umowę leasingu z producentem takich turbin, zatwierdzone miejsce do ich montażu. Czekam tylko na decyzję wojewody.

W związku z tym, że te tereny znajdują się w granicach portu, decyzję o pozwoleniu na budowę musi wydać wojewoda pomorski. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak czytamy na portalu globenergia.pl, „turbiny z pionowym ułożeniem osi (jeden z modeli na zdjęciu przy artykule), jest uważany za przyszłość małej energetyki wiatrowej i ma szansę na znaczy rozwój w najbliższym czasie. - Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest praca układu niezależnie od kierunku wiatru, nie ma więc potrzeby stosowania nakierowania na wiatr. Ponadto charakteryzują się one stosunkowo prostym montażem i demontażem, praktycznie zapewniają też bezobsługowość. Ważnym atutem jest również bezpieczna eksploatacja w trudnych warunkach – sprawiający często kłopoty śnieg, szron czy nawet sadza, nie powodują oblepienia turbiny – czytamy na tym specjalistycznym portalu.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I to jest bardzo słuszna koncepcja.. Mimo kolejnych miliardów na tarcze antypisflacyjne mamy najdroższy prąd w Europie
Na pohybel czerwonym (2024.11.22)
'Moc 10 kilowoltów' xD Każdy kto się zetknął z energetyką wię, że turbina z pionową osią obrotu jest mniej sprawna od turbiny poziomej. Jest też mniej bezpieczna przy dużych wiatrach bo stanowi większy opór. Inwestycja z daleka pachnie ściemą albo brakiem kompetencji.
Kam123456 (2024.11.22)
@Kam123456 - "Inwestycja z daleka pachnie ściemą albo brakiem kompetencji. " - Czym Ty pachniesz, nie wspomnę. Pionowa turbina w mieście jest najlepsza (zmienne kierunki wiatru), poczytaj, potem się wymądrzaj.
(2024.11.22)
A co w tym dziwnego, że decyzję ma wydać wojewoda pomorski, skoro Dojazdowa leży w granicach portu?
(2024.11.22)

info

3  
  1
Najlepsza, bo najladniej wygląda? xD Tak się składa, że z wykształcenia jestem energetykiem i coś tam się zdarzyło przeczytać, jeżeli znalazłeś jakąś publikacje z której wynika, że energetycznie turbina pionowa przewyższa poziomą to proszę o tytuł :D
Kam123456 (2024.11.22)
@Kam123456 - Absolutnie nie przewyższa, ale ma zalety - pomimo niskiego masztu generuje prąd gdy wiatr często zmienia kierunek w strefie wiatru rozproszonego czyli przyziemnego w mieście nie wymagając wysokiego masztu. Postawił byś 90 metrowy (lub wyższy) maszt z turbiną trój łopatową w mieście? Proszę, daruj.
(2024.11.22)
Moc 10 lillwoltów???? Kto to pisał to może by sprawdził w googlach w jakich jednostkach podaje się moc...
kek (2024.11.22)

info

8  
  0
Skąd wziąłeś to 90 m? W artykule jest mowa o 12 m. Pionowa generuje tyle prądu, że sobie możesz telefon naładować, a jak dobrze pójdzie to też laptopa i nie warto jej stawiać nigdzie, chyba że jako ozdobe - kwestia gustu. Za tą samą kwotę dużo więcej prądu będzie z paneli lub z poziomej, a jak ktoś ma kasy za dużo to można magazyn dołożyć.
Kam123456 (2024.11.22)
@Kam123456 - "Skąd wziąłeś to 90 m?" a na jakich masztach są stawiane turbiny poziome w farmach, 12 metrowych? :)
(2024.11.22)
Chłopie 90 m to ma z 2 MW mocy, na 12 m można spokojnie poziomą postawić o mocy 3 kW (przy wietrze 14 m/s). Ta pionowa to będzie miała 10 kW przy jakim wietrze? 150 km/h?
(2024.11.22)