To jeszcze nie budowa, trwają prace archeologiczne

38
18.03.2021
To jeszcze nie budowa, trwają prace archeologiczne
(fot. Anna Dembińska)
Teren naprzeciwko I Liceum Ogólnokształcącego został ogrodzony, pojawił się na nim sprzęt budowlany. To jeszcze nie początek inwestycji, ale rozpoczęcie badań archeologicznych. - Dopiero po wynikach badań będziemy projektować inwestycję zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – dowiedzieliśmy się w elbląskiej firmie Mytych, która jest właścicielem działki.

Firma Mytych wygrała przetarg na działkę przy ul. Przy Bramie Targowej w czerwcu ubiegłego roku. Za grunt o łącznej powierzchni 1,6 tys. mkw zapłaciła 650 tysięcy złotych. Jest to teren w granicach Starego Miasta, więc jest objętych ochroną konserwatorską.

W ostatnich dniach działka została ogrodzona, wjechał na nią sprzęt budowlany. - To nie jest jeszcze początek inwestycji. Rozpoczęliśmy badania archeologiczne. Dopiero po wynikach badaniach będziemy projektować inwestycję zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – usłyszeliśmy w firmie Mytych.

- Firma ZUB Mytych dostała pozwolenie na przeprowadzenie sondażowych badań archeologicznych na działce przeznaczonej pod inwestycję. Po przeprowadzeniu badań sondażowych, wyznaczony zostanie obszar pełnych badan archeologicznych, których wyniki pozwolą przystąpić do projektowania nowego obiektu w tym miejscu - poinformował nas Sławomir Mioduszewski, szef elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 

Dodajmy, że plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu wskazuje, że dopuszczalna jest tu zabudowa mieszkaniowa wraz z nieuciążliwymi usługami (handel i gastronomia) oraz biurowa.

„Należy odtworzyć rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego – głównie poprzez budowę nowych domów o tradycyjnych gabarytach i harmonijne zestawienie nowej zabudowy z dawną architekturą monumentalną. Kamienice należy projektować w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, eliminując styl historyzujący; dopuszcza się możliwość stosowania historycznego detalu, w sposób niesugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej. Projektowana architektura musi nosić znamię czasu i miejsca, w którym powstała, a jednocześnie wykazywać się uniwersalnymi walorami estetycznymi – czytamy między innymi we wskazaniach konserwatora zabytków.

W kamienicy, która znajdowała się na tej działce jeszcze kilkadziesiąt lat temu, funkcjonowała m.in. plebania.

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Halo halo co za pracę a elbląski komunista Beria wyraził swoją aprobatę ewentualnie opinie
(2021.03.18)

info

9  
  17
650 000 pln. A mieszkania będą za ile?? :)
okoniowaty (2021.03.18)
Co to jest sylweta? A może rakieta czy wendeta?
sylwetka (2021.03.18)

info

3  
  20
Zeszpecą stare miasto
Olaf5 (2021.03.18)
@okoniowaty - 8000 albo 10000 za m2 mieszkania, po prostu taniocha tylko brać; /
mietek1 (2021.03.18)
Dajcie już spokój z tym wymogiem budowania na siłę współczesnych kiczowatych kamienic. Gdybyśmy normalnie odbudowywali starówkę, jak zrobiono to w Warszawie czy innych miastach, to Elbląg nie był by miastem omijanym przez turystów.
ffggcc (2021.03.18)
@Olaf5 - Akurat to dzięki Mytychowi ta starówka nabiera blasku.
Podwykonawca (2021.03.18)
@ffggcc - To weź się za robotę, skończ studia, załóż firmę, zostań deweloperem i urządzają Elbląg wg swojego planu. Ludzie weźcie może rozbieg i. .. .
Antypisowiec (2021.03.18)
Nosz kur. .rece opadaja. Rozkopac zniszczyc zabetonowac, nie bylo lepszego pomysłu?
Krulewna (2021.03.18)
A ten skrawek trawnika od chodnika do płotu, tak już zostanie niezagospodarowany? Mistrzostwo w planowaniu.
chvfcv (2021.03.18)

info

0  
  12