Na najbliższej sesji elbląskiej Rady Miejskiej radni będą głosować nad zgodą na bezprzetargową sprzedaż działki przy Szpitalu Miejskim (część przy ul. Komeńskiego). „Na działce nr 54/5 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu planuje wybudowanie swojej siedziby, tj. budynku biurowo-administracyjnego, w którym mieścić się będą pomieszczenia biurowe, laboratoria mikrobiologiczne i chemiczne oraz inne pomieszczenia pomocnicze.” - możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały.
- Ciągle jesteśmy na etapie uzgodnień i poszukiwań, ale udało nam się wytworzyć pozytywny klimat na wszystkich szczeblach. Jest więc nadzieja na to, że za kilka lat przeniesiemy się do nowej siedziby – wyjaśnia Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Elblągu.
Sanepid obecnie funkcjonuje w budynku po byłym Plastyku na ulicy Królewieckiej, ale laboratoria - które podlegają Wojewódzkiemu Inspektowi Sanitarnemu - mieszczą się przy ulicy Bema. Z kolei Stacja Graniczna Sanepidu wynajmuje pomieszczenia w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Bema. Docelowo wszystkie trzy instytucje mają przenieść się do nowej siedziby. Obecnie nie ma planów połączenia Stacji Powiatowej i Stacji Granicznej w jeden organizm.
Budowa będzie sfinansowana ze środków centralnych. - Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania środków na zakup działki. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków unijnych, aplikacje są już złożone – mówi Marek Jarosz. - Jesteśmy blisko uzyskania pozytywnej opinii na projekt i koszty „około projektowe”. Chcemy, żeby budynek odpowiadał standardom XXI wieku, które opierają się na energooszczędności, przyjaznym charakterze dla środowiska. Będziemy starali się, żeby źródła zasilania były jak najbardziej proekologiczne.
Wyzwań będzie co niemiara – zaczynając od instalacji minimum jednego awaryjnego systemu zasilania energetycznego dla magazynu szczepionek aż po systemy informatyczne, które ułatwią zarządzanie w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.
- Patrząc optymistycznie, to jest szansa, abyśmy pod koniec 2025 r. przecięli wstęgę i przeprowadzili się do nowych pomieszczeń – mówi Marek Jarosz.
Prawo zezwala samorządom na sprzedaż bez przetargu nieruchomości osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego.
Głosowanie w sprawie bezprzetargowego zbycia nieruchomości przez samorząd elbląski odbędzie się na sesji Rady Miejskiej 23 czerwca.