Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu

8
07.09.2016
Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu
W CKP istnieje aż 25 pracowni, mają powstać cztery kolejne (fot. Michał Skroboszewski)
Powstanie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej to jedna z rewolucji, które czeka nasze miasto w przyszłym roku szkolnym. Placówka ma powstać z połączenia Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. W planach jest budowa nowej hali przy ul. Bema, w której będą mieścić się nowoczesne pracownie do nauki zawodu. Zobacz zdjęcia z obecnych pracowni. 
Obecnie z usług Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema korzysta tygodniowo 560 uczniów elbląskich szkół zawodowych i techników, którzy w 25 pracowniach uczą się praktycznej nauki zawodów: od fryzjera do operatorów maszyn numerycznych. Dodatkowo w weekendy do szkoły uczęszcza 150 słuchaczy, którzy podnoszą swoje kwalifikacje.
   - Absolwent szkoły zasadniczej, który chce skończyć szkołę na poziomie technikum, może u nas odbywać część praktyczną, a część teoretyczną w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego – mówi Romuald Mackojć, dyrektor CKP w Elbląg.  – Po połączeniu obu instytucji będzie można zrobić technikum w jednej placówce.
   Centrum Kształcenia Praktycznego czeka bardzo duża inwestycja. W planach jest budowa dużej hali o powierzchni 1200- 1700m2, która pomieści cztery pracownie. - Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy – wyjaśnia Romuald Mackojć.
   W nowej hali ma mieścić się pracownia stolarsko- ciesielska, budowlana, energii odnawialnej, odlewnicza. - Powstanie kompleksowa pracownia budowlana, w której zawodu będzie można nauczyć i montera zabudowy robót wykończeniowych, i murarza, dekarza, montera instalacji sanitarnych. Chcemy umieścić tam piaskownicę, w która umożliwi uczniom zakopywanie instalacji, co sprawi, że praca będzie zbliżona do tej, jaką uczeń będzie wykonywał w przyszłości. - zdradza dyrektor CKP.
Przy Bema powstanie nowa hala do nauki zawodu
Wielkość hali zależy od specyfiki maszyn, które tam wstawimy - mówi Romuald Mackojć (fot. MS)

   Budowa nowej hali ułatwi także prace podczas egzaminów zawodowych. CKP jest jednym z ważniejszych ośrodków egzaminacyjnych w naszym województwie. W Elblągu zdają egzaminy zawodowe uczniowie ze szkół Elbląga i miast ościennych.
   Oprócz budowy hali CKP chce także kupić nowe maszyny, które pomogą uczniom lepiej przygotować uczniów się pracy w przedsiębiorstwach. - Do pracowni odlewniczej chcemy kupić piec indukcyjny, który umożliwi odlewy w różnych metalach, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzać egzaminy zawodowe również z tego zakresu – zdradza Romuald Mackojć.
   Z kolei w pracowni odlewniczej mają się znajdować piece: oporowy, hartowany, komorowy, a także młot sprężarkowy czy  wanna hartownicza. Ciekawym projektem będzie pracownia energii odnawialnej. Na dachu nowego budynku zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne o mocy 40 kW, z których energia elektryczna będzie przeznaczona na cele centrum. -  Chcemy pozyskać pieniądze z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla subregionu elbląskiego oraz ubiegać się o dofinansowanie unijne z innych źródeł – mówi dyrektor CKP.
   Na budowę nowej hali i doposażenie pracowni CKP chce uzyskać dofinansowanie w wysokości 10 mln zł. Do tego dochodzi wkład własny miasta w wysokości około 1,8 mln zł.
   Inwestycja ma być zakończona do 2019 roku. Miasto niedawno rozstrzygnęło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztowej hali. Za 168,5 tys. zł przygotuje ją firma z Warszawy.
   
Sebastian Malicki

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

to chyba będzie halka, a nie hala. Gdzie tam jest miejsce na halę?
(2016.09.07)

info

3  
  0
168 tys. za projekt - bogate miasto, a szkoły na papier do ksero nie mają
(2016.09.07)

info

8  
  1
Tyle tokarek a tokarzy nie ma.
(2016.09.07)

info

2  
  0
Uczyc zawodów jak dawniej. Nawet jak wyjedzie część za chlebem na zachód. To angole, niemiaszki czy inne żabojady im nie dorównają
(2016.09.07)

info

3  
  0
Centrum Kształcenia Zawodowego i USTAWICZNEGO panie redaktorze. Pan dyrektor Mackojć nie wie jaką szkołę chce przejąć? Może tak zaprosić do rozmowy również panią dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - jest też fachowcem od kształcenia zawodowego.
(2016.09.07)

info

7  
  2
Szkola nowoczesna ciekawe jak place dla personelu
(2016.09.07)

info

3  
  0
A tuż za zachodnią granicą praktyki odbywają podobnie jak za PRL, młodzież uczy się zawodu bezpośrednio w zakładach pracy
Nuri (2016.09.08)

info

1  
  0
A dlaczego nie firma z Elbląga?
(2016.09.08)

info

3  
  0