W opinii związkowców Rada Ministrów odpowiada za wszystko, co dzieje się w kraju, więc jest też odpowiedzialna za łamanie prawa w zakładach pracy. Skarga miałaby dotyczyć zakładu odzieżowego Hetman i firmy Turbo Serwis Jacka Bańskiego z Pasłęka.
- Skargę składa się zawsze tylko przeciwko rządowi. Czy to nabroi związek, czy pracodawca, Sejm, sąd czy prokuratura, zawsze skarży się rząd. To przecież rząd odpowiada na forum międzynarodowym za porządek prawny w państwie - stwierdził Wójcik.
Elbląska Solidarność przygotowuje niezbędne dokumenty. Następnie będzie musiała skierować je do Komisji Krajowej związku, bo tylko KK może złożyć skargę w imieniu zarządu regionu czy komisji zakładowej. W opinii Wójcika np. prezes firmy Hetman aż trzykrotnie naruszył konwencje międzynarodowe dotyczące prawa pracy: dyskryminował związkowców, nie chciał negocjować i zwyczajnie ukradł swoim pracownikom pieniądze.
- Trzeba nazwać rzeczy po imieniu: jeśli pracodawca kradnie pracownikowi wynagrodzenie na miesiąc, trzy miesiące, to my eufemistycznie nazywamy takie zdarzenie "trudnością gospodarczą", a przecież jest to zwykła kradzież. Inaczej jest, jeśli pracodawca rozmawia z pracownikami, pokazuje im szczerze wszystkie trudności i wspólnie podejmują decyzję o przeniesieniu płatności - stwierdził Tomasz Wójcik.
Fakt złożenia skargi do Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej łamania praw pracowniczych odbija się szerokim echem na forum międzynarodowym i nie służy ani dobrej opinii kraju, ani danej firmie.
- Wielu przedstawicieli krajów chce ukazać się nam jako "niewinne dziewice" i chcą udowodnić na forum międzynarodowym, że ich kraje są obszarem wyjątkowej praworządności – powiedział Wójcik. - Tymczasem przedstawienie takiej skargi obnaża rzeczywistość i pokazuje sprawy w zupełnie innym świetle. Wskazuje też, że ci przedstawiciele państw są niewiarygodni. W skargach pojawiają się także nazwy firm i jest to – naprawdę - najgorsza reklama, jakiej mogliby się spodziewać. To naprawdę silna broń.
Międzynarodowa Organizacja Pracy działa od 1919 roku. Do tej pory gremium to rozpatrywało tylko dwie sprawy z Polski.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter