Z wizytą do Walii (w regionie tym zlokalizowanych jest wielu doświadczonych dostawców światowych technologii i rozwiązań z zakresu środowiska i infrastruktury) pojechało 14 polskich firm i organizacji, głównie z okolic Elbląga, ale również z innych części kraju. Ich przedstawiciele mieli okazję spotkać się z 30 walijskimi firmami.
- Naszym celem jest wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw - mówi Janusz Gierulski, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej. - Postanowiliśmy wykorzystać kontakty handlowe, jakie istnieją pomiędzy Polską a Walią. Wspólnie z walijską organizacją wpierającą eksporterów zorganizowaliśmy spotkanie brytyjskich i polskich przedsiębiorców. Większość z nich prowadzi działalność związaną z ochroną środowiska oraz infrastrukturą.
Celem spotkania było nawiązanie kontaktów biznesowych i wymiana doświadczeń. - Uczestnicy spotkania, po obu stronach, znaleźli partnerów do prowadzenia swoich interesów - dodaje Janusz Gierulski. - Jestem przekonany, że w wielu przypadkach zaowocuje to długotrwałą współpracą.
Z wyjazdu bardzo zadowolona jest Barbara Szypulińska, właścicielka elbląskiej firmy PPUH Edba, zajmującej się obróbką skrawaniem. - Miałam okazję spotkać się z kilkoma firmami z mojej branży - mówi. - Nie wykluczone, że wyniknie z tego bardzo interesująca współpraca, pozostajemy w stałym kontakcie.
Wizyta w Walii była również okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi.
- Mogliśmy poznać nowoczesne rozwiązania z zakresu oprogramowania służącego zarządzaniu siecią czy urządzeniami do badania ścieków i wody - mówi Alicja Jelińska, kierownik działu technicznego Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Choć na razie nie mamy planów związanych z zakupem podobnego sprzętu, niewykluczone, że z nawiązanych kontaktów skorzystamy w przyszłości.
Na korzyści, jakie płyną ze spotkania, wskazują również walijscy przedsiębiorcy.
- Nasza firma oferuje usługi kartograficzne oraz tworzenia map cyfrowych - opowiada Alan Cooper z Lead Partnership. - Naszą specjalizacją są usługi i zasoby kartograficzne w internecie. Eksportujemy nasze usługi do wielu krajów, jednak jesteśmy przekonani, że Polska ma szansę zostać naszą bazą eksportową, która umożliwi nam dotarcie na inne wschodzące rynki w tym regionie Europy.
Polska staje się dla Walii coraz ważniejszym partnerem handlowym. O ile w 1999 r. wartość eksportu do Polski wyniosła 37 mln funtów brytyjskich, w 2004 r. wzrosła do poziomu 84 mln funtów brytyjskich. Polska jest dziś dla Walii piętnastym największym rynkiem eksportowym.
- Nasza pierwsza misja handlowa została oceniona jako sukces przez obie strony - polską oraz walijską. Planujemy kontynuować współpracę i organizować kolejne wizyty w obu krajach - podsumowuje Janusz Gierulski, Prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter