- Pierwszy kierunek to Modrzewina: przygotowanie Parku Technologicznego, w tym budowa Centrum Biznesu oraz Centrum Innowacyjności, a także drogi lokalne i budownictwo mieszkaniowe – wylicza prezydent. - Drugi kierunek to Europark. Ten projekt zakłada m.in. remont odkrytego basenu przy ul. Spacerowej i budowę zespołu basenów przy ul. Moniuszki. Mamy już zapewnienie, że otrzymamy pieniądze na opracowanie niezbędnej dokumentacji, a samą inwestycję chcielibyśmy rozpocząć w przyszłym roku. Także aplikacja w sprawie rozbudowy Zakładu Utylizacji Odpadów została zatwierdzona przez Brukselę i czekamy na uruchomienie finansowania.
Prezydent Słonina dodaje, że jest szansa na unijne wsparcie w wykonaniu umocnienia dwustu metrów nabrzeża przy nowo wybudowanym punkcie odpraw granicznych i przyczółku promowym w elbląskim porcie. - Roboty będą kosztować 3 miliony 160 tysięcy złotych, a my zabiegamy o dofinansowanie w wysokości 75 procent - wyjaśnia Henryk Słonina. - Wiem, że nasz wniosek został dobrze oceniony. Myślę, że ostateczna decyzja zapadnie w najbliższym czasie.
Urząd Miejski czyni też starania o pomoc w termomodernizacji budynków: I Liceum Ogólnokształcącego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 oraz Bursy Szkolnej nr 3. Z unijnych funduszy samorząd chciałby otrzymać 85 procent kwoty, jaką trzeba będzie wydać na ten cel, tj. ponad 805 tysięcy euro.
Miasto zabiega również o środki na remont zabytkowego budynku znajdującego się na Wyspie Spichrzów i stworzenie w nim Centrum Współpracy Transgranicznej. Projekt opiewa na ponad 321 tysięcy euro i dofinansowanie w wysokości prawie 75 procent tej kwoty.
Kolejny program dotyczy budowy miejskiej sieci światłowodowej, podłączenia do niej sześćdziesięciu instytucji i placówek publicznych oraz stworzenia jedenastu punktów dostępu do internetu dla mieszkańcow Elbląga. Z zewnętrznych źródeł Urząd Miejski chciałby pokryć 75 procent wartości inwestycji, która ma kosztować prawie 20,5 miliona zł.
To jeszcze nie wszystko. Samorząd zabiega także o pomoc: w budowie kanalizacji deszczowej na osiedlu Zatorze, w zabezpieczeniu przed powodzią terenów przyległych do rzeki Elbląg i Fiszewki, w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do dalszych przedsięwzięć na Starym Mieście i modernizacji dróg oraz trakcji tramwajowej.
W przygotowywaniu są następne wnioski, w tym na remont szpitala miejskiego, a niedługo, w marcu, mają zostać złożone aplikacje dotyczące projektów: parku technologicznego oraz repliki osady Truso.
Elbląg należy do miast, które dotąd zdobyły najwięcej pieniędzy z unijnych funduszy. Dzięki nim poprawia się stan miejskiej infrastruktury: dróg i wodociągów, powstała trasa Unii Europejskiej, węzeł drogowy Elbląg-Wschód, terminal portowy, trwa budowa hali sportowej.
- Walka o unijną pomoc to nasz priorytet, bo taka szansa już się nie powtórzy - podkreśla prezydent Henryk Słonina.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter