Śnieg i mroźne powietrze nie nastrajają oczywiście wiosennie, ale ta zimowa oprawa nie przeszkadza pracownikom Zarządu Zieleni Miejskiej w przygotowaniach wiosennych.
Na ukończeniu są już prace zimowe jak np. prześwietlanie koron drzew w parkach i na ulicach oraz "odmładzanie" krzewów ozdobnych przez wycinanie suszu i tzw. dzikich pędów.
Poważniejsze prace odbywają się "w ukryciu".
Przy ul. Sadowej Zarząd Zieleni Miejskiej posiada gospodarstwo ogrodnicze. Tu znajduje się "kuchnia" przyszłych pięknych dywanów kwietnych i zielonych trawników. Około 25.000 sadzonek szałwi, ponad 1000 rozsad pelargonii i tysiące sztuk innych kwiatów, które ozdobią klomby i kwietniki na placach i ulicach naszego miasta, przygotowała brygada kwieciarska Józefa Ciechańskiego.
W gospodarstwie tym istnieje szkółka drzew i krzewów ozdobnych na obszarze ok 5h.
Hoduje się tu młode klony, lipy, jesiony, jawory, topole i krzewy jaśminu, bzu, które będą zasadzone w parku wokół Centralnego Domu Kultury w Elblągu.
Poza główną produkcją jaką stanowią szkółki i rozsady kwiatowe ZZM prowadzi również swoją "produkcję uboczną". Są nimi nowalijki, które wysadza się obecnie w szklarniach. Dwanaście tysięcy sztuk sałaty, 2000 krzaków pomidorów i "mnóstwo" ogórków pozwala mieszkańcom Elbląga na urozmaicanie posiłków już w pierwszych dniach kwietnia.
A plany na najbliższą przyszłość?
ZZM posiada zlecenia na urządzenie boiska nowej szkoły przy ul. Grottgera.
Poza tym plac Słowiański, przed hotelem "Zamech", otrzyma nową piękną oprawę.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter