W zrozumieniu konieczności aktywnego przeciwstawiania się ożywionej działalności kół rewizjonistycznych Niemiec zachodnich, kwestionujących polskość ziemi elbląskiej, z inicjatywy grupy działaczy kulturalnych i naukowych powołano w połowie października br. do życia Elbląskie Towarzystwo Nauki i Sztuki. Statutowym celem Towarzystwa jest „krzewienie obiektywnej i rzetelnej wiedzy o polskości Elbląga oraz pogłębianie uczuć patriotycznych społeczeństwa w stosunku do tego miasta”.
Towarzystwo planuje wydawanie „Kronik Elbląskich”, bilansujących wielostronne osiągnięcia polskiego życia w Elblągu oraz przedstawiających stan i wyniki badań naukowych nad przeszłością regionu”.
Ponadto Towarzystwo będzie roztaczać opiekę społeczną nad Muzeum Elbląskim, Miejską Biblioteką i innymi pokrewnymi placówkami oraz współpracować ze stowarzyszeniami i organizacjami o podobnych celach i założeniach, a także podejmować i wspomagać wszelkie inicjatywy społeczne, zmierzające do intensyfikacji życia naukowego i artystycznego regionu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter