Tezeusz i... szalet
Z pożogi wojennej ocalały w Elblągu dwie rzeźby. Jedna z nich zdobi skwerek obok Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i na tle gmachu tworzy bardzo przyjemny akcent plastyczny. Druga została ustawiona na trawniku przy placu Grunwaldzkim - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 18 sierpnia 1961 roku.