Problem wodny

3
04.08.2005
Elbląg – położony nad rzeką, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu i Drużna, otoczony gęstą siecią kanałów, jeziorek i potoków – z dawien dawna ma poważne trudności z zaopatrzeniem w wodę, informował Dziennik Bałtycki z 4 sierpnia 1955 r.
Dziwne, ale prawdziwe: Elbląg – położony nad rzeką, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu i Drużna, otoczony gęstą siecią kanałów, jeziorek i potoków – z dawien dawna ma poważne trudności z zaopatrzeniem w wodę. Nie tkwi w tym zresztą żaden paradoks. Chodzi przecież o wodę czystą i zdrową, w pełni i bez zastrzeżeń nadającą się do picia. A rzeka, kanały, jezioro... Raczej już źródła i strumienie. W ich stronę właśnie kierowali niegdyś swe nadzieje i... rurociągi średniowieczni elblążanie. Dziś – oryginalne, zabytkowe rurociągi jadą do muzeum gdzie budzą zrozumiałe zainteresowanie i zachwyt zwiedzających. Wszystkie te wodociągi miały wspólną cechę: wiodły do słynnej, znanej od 700 z górą lat, Kryształki, będącej głównym źródłem zaopatrzenia miasta w czystą, wspaniałą, istotnie – kryształową wodę. Czynna w dalszym ciągu Kryształka jest w tej chwili bardziej obiektem ekspozycyjnym niż użytkowym, a problem wody stanowi wciąż zagadnienie w gruncie rzeczy nie rozwiązane.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

..ale na szczęście był jeden człowiek ..ISPAłniły się marzenia o kryształowej wodzie (tylko nie oszczędzajcie!) http://www.portel.pl/ara.php3?id_dz=19&dt1=&slw=ispa
rwel (2005.08.05)

info

0  
  0
Wreszcie odezwał się „rwel" a już myślałem że gość na urlopie
Zen (2005.08.05)

info

0  
  0
Zen ~ ja cały czas jestem na urlopie ^_^ (ale fakt, że nastał czas oszczędzania..)
rwel (2005.08.05)

info

0  
  0