Nowe nazwy ulic w Elblągu

3
22.02.2010
W związku z obchodem 15-lecia wyzwolenia Elbląga podjęto w MRN uchwałę o zmianie nazw ulic, informował Dziennik Bałtycki z 22 lutego 1960 roku.
Tak więc ul. Długa nazwana została im. Amosa Komeńskiego, a ul. Bielańska Henryka Nitchmana. Dla uczczenia dnia wyzwolenia miasta tzw. "Czerwona droga" od ul. Hetmańskiej do Armii Czerwonej otrzymała nazwę ul. 12 lutego.
   
oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bo 12 lutego 1454 roku niemieccy mieszczanie - niemieckiego, hanzeatyckiego miasta Elbinga zniszczyli tutejszy zamek krzyżacki - zawiadowany przez rycerzy Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - czyli też Niemców.
uzp. (2010.02.22)

info

1  
  0
niemieccy mieszczanierzxniszczyli zamek krzyzacki, bo chcieli być poddanymi polskiego króla!
nickman (2010.02.23)

info

0  
  0
Nitschmanna przez dwa "n". A "Czerwona Droga" - ponieważ ok. 0,5 m pod asfaltem znajdują się tam tony czerwonego tłucznia z cegły z rozbieranych resztek kamienic na Starym Mieście, przywożonych tu w czasie budowy tej ulicy. Będzie je wkrótce ponownie widać, gdy rozpocznie sie budowa linii tramwajowej przez środek tej ulicy - w stronę ul. Nowowiejskiej. Ulica Długa (przed 1933 r. J. A. Komenskiego), a później Langemarck-Strasse - od miejscowości Langemarck we Flandrii (Belgia). Ciekawą, ale nie mającą nic wspólnego z rzeczywistą nazwą, interpretację ostatniego miana tej ulicy podaje p. Engler V.
Bitwa pod Langemarck w I W.Ś. (2010.02.23)

info

1  
  0