"Mewki" - ptaki choroby

7
15.09.2010
Widmo chorób wenerycznych krąży po Elblągu. Krzewi się również jak chwast prostytucja - mimo, że w oficjalnych statystykach i sprawozdaniach nie ma o tym mowy - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 15 września 1960 roku.
W Elblągu jak i na całym Wybrzeżu, na określenie kobiet, uprawiających nierząd przyjęła się nazwa "mewki". O nich też będzie tu mowa, jak i o smutnych konsekwencjach kontaktu z tymi kobietami. Na wstępie jednak nieco o ogólnej sytuacji zdrowotnej w mieście. Ostatnie 15 lat, pod względem nasilenia chorób wenerycznych można podzielić w Elblągu na trzy okresy - epidemii, spadku krzywej i ponownego, powolnego wzrostu liczby zachorowań.
   Z całą tą prostytucją jest tak jak z monetą w ręku magika - nie ma, a jednak jest. Sprawa luk ustawowych jest powszechnie znana i nie będziemy do niej wracać. Pozostaje natomiast fakt, że istnieje w miastach, a więc w Elblągu pewna kategoria kobiet, które stale uprawiają nierząd.
   Co gorsze, w obecnej sytuacji prawnej jedyną formą kontroli lekarskiej nad ich działalnością jest moment wskazania takiej prostytutki przez chorego, jako źródło zakażenia. Dopiero wtedy "mewka" wzywana jest do przychodni. Z biegiem lat wzrasta ilość zanotowanych wypadków i w pełni wyłania się obraz społecznego niebezpieczeństwa. Wystarczy tu podać, że u elbląskich prostytutek, bo tak je wreszcie trzeba nazwać zanotowano 10 przypadków świeżej kiły i 93 przypadki rzeżączki.
   
Jerzy Rościszewski

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Chyba wtedy gumek nie było :)
giga (2010.09.15)

info

0  
  0
Wtedy chyba też lubili bez gumki.
(2010.09.15)

info

0  
  0
Jedni lubia a PiS musi bez gumki
(2010.09.15)

info

0  
  0
Na Odzieżowej aż roi się od mewek :D
Ploterek (2010.09.15)

info

0  
  0
Obecnie zaś wszelką zarazę roznoszą gołębie których pełno w Elblągu :(
Generallo (2010.09.15)

info

0  
  0
Mewki kolo mostu unii widziadłem
Zadowolony (2010.09.15)

info

0  
  0
-wolę " mewkę "niż żonę " cichodajkę ". czy to swoją, kolegi lub sąsiada-. !!!
(2010.10.02)

info

0  
  0