Komisja Kultury MRN na ostatnim swym posiedzeniu zajmowała się m. in. problemem elbląskich klubów towarzyskich, które organizowane są w miejsce zlikwidowanych, nieżywotnych świetlic.
Po dyskusji, członkowie Komisji uznali potrzebę istnienia przynajmniej pięciu tego rodzaju placówek: w NOT, przy ul. Robotniczej, w hotelu robotniczym na Placu Słowiańskim, przy ul. Stoczniowej i przy ul. 21 Października.
Wszystkie te kluby mają realne warunki rozwoju, rzeczą konieczną jest wszakże, początkowe przynajmniej, dofinansowanie ich w granicach 5 tys. zł miesięcznie. Łącznie stanowi to poważną sumę – 300 tys. zł, która – zdaniem Komisji – powinna być pokryta przez miejscowe zakłady pracy z funduszów, przeznaczonych na k-o (0,05 proc. od wykonania planu produkcyjnego).
Wydaje się, że takie postawienie sprawy jest słuszne i realne. Jeśli bowiem instytucje i zakłady elbląskie mogły w swoim czasie utrzymywać ok. 40 świetlic, to nie będzie chyba dla nich specjalnym ciężarem wspomożenie materialne pięciu dobrze rozwijających się placówek kulturalnych.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter