Sprawa odgruzowywania tej dzielnicy nie jest łatwa ze względu na jej zabytkowy charakter.
Ostatnio osiągnięto jednak pełne porozumienie w tej sprawie w Wojewódzkim Konserwatorem. Uwzględniono przy tym odbudowę w przyszłości 32 obiektów historycznych.
Pełne odgruzowanie terenu rozłożone jest na dwa lata. Czy istnieje już sprecyzowana koncepcja zabudowy tej dzielnicy? Na razie ścierają się ze sobą różne poglądy. Według jednego – już w tym roku przystąpi się do odbudowy trzech kamieniczek przy ul. Wigilijnej.
Istnieje też druga koncepcja odcięcia tego terenu poprzez zabudowę placu Słowiańskiego, a mianowicie – zmasowanie budownictwa mieszkaniowego, finansowanego z puli Zakładów Mechanicznych na odcinku do ul. Murarskiej.
Koncepcja ta jest jak najbardziej słuszna. Pozwoli ona na stosunkowo szybkie uporządkowanie śródmieścia i pozostawi, jak gdyby na zapleczu, wielki plac przyszłej zabudowy Starego Miasta.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter