Gruzy Starego Miasta

4
22.01.2008
Każdy chyba przyzna, że usunięcie gruzów ze śródmieścia w znacznym stopniu podniosło estetyczny wygląd miasta. Pozostało jeszcze jednak wielkie gruzowisko na Starym Mieście o obszarze 20 hektarów, informował Głos Elbląga z 22 stycznia 1958 r.
Sprawa odgruzowywania tej dzielnicy nie jest łatwa ze względu na jej zabytkowy charakter. Ostatnio osiągnięto jednak pełne porozumienie w tej sprawie w Wojewódzkim Konserwatorem. Uwzględniono przy tym odbudowę w przyszłości 32 obiektów historycznych. Pełne odgruzowanie terenu rozłożone jest na dwa lata. Czy istnieje już sprecyzowana koncepcja zabudowy tej dzielnicy? Na razie ścierają się ze sobą różne poglądy. Według jednego – już w tym roku przystąpi się do odbudowy trzech kamieniczek przy ul. Wigilijnej. Istnieje też druga koncepcja odcięcia tego terenu poprzez zabudowę placu Słowiańskiego, a mianowicie – zmasowanie budownictwa mieszkaniowego, finansowanego z puli Zakładów Mechanicznych na odcinku do ul. Murarskiej. Koncepcja ta jest jak najbardziej słuszna. Pozwoli ona na stosunkowo szybkie uporządkowanie śródmieścia i pozostawi, jak gdyby na zapleczu, wielki plac przyszłej zabudowy Starego Miasta.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

no to by nam zrobili. ..
(2008.01.22)

info

0  
  0
ile odbudowano z tych 32 obiektow historycznych ?
(2008.01.22)

info

0  
  0
Już my wiemy co to za "gruz" byl!! Prawda warszawska starówko?
Anubis (2008.01.22)

info

0  
  0
Odbudowano 15 ( w tym obiekty sakralne, biblioteki, Brama ), w projektowaniu i realizacji jest następnych 10,w "poczekalni" możliwych do rekonstrukcji jeszcze kilkanaście - n.
(2008.01.23)

info

0  
  0