Prosimy dbać o przydomowe chodniki!
Wielu właścicieli nieruchomości zaniedbuje swoje obowiązki i nie sprząta chodników znajdujących się tuż obok ich własności, czyli nie usuwa z nich śniegu i lodu, który utrudnia tam ruch pieszych. Żeby nie dopuścić do wypadków i szkód, ponownie zwracamy uwagę właścicielom domów, by przestrzegali istniejących przepisów. Chyba nie zależy Wam, drodzy mieszkańcy, by policja zapukała pewnego dnia do Waszych drzwi w celu upomnienia.
Za usunięcie śniegu i lodu z dachów oraz z podwórza odpowiedzialni są również właściciele domów albo zarządcy nieruchomości. Gdy wyrzucamy śnieg na ulicę, musimy pamiętać, że musi on być stamtąd usunięty w ciągu dnia. Rynsztoki oraz cieki wodne muszą w każdym czasie dostarczać wodę. Nie wolno więc dopuścić, by były one zaśnieżone i oblodzone. (ET, czwartek, 03.12.1925 r.)
Elbląskie Towarzystwo Starożytności
W poniedziałek w Domu Towarzystwa Przemysłowego (niem. Gewerbevereinshaus) odbędzie się wykład z pokazem slajdów, podczas którego inspektor miejski pan Abs opowie, odnosząc się do swoich badań, o „Trzech elbląskich ołtarzach i ich zależności od dürerowskiego drzeworytu”. Pan Abs twierdzi, że wiele naszych elbląskich ołtarzy odnosi się w swoich malowidłach do „Małej Pasji” i „Życia Marii” Dürera. Pokaz slajdów zaprezentowano, po raz pierwszy wykorzystując nową przeglądarkę do slajdów, epidiaskop firmy Seitz z miejscowości Wetzlar, nabyty przez Elbląskie Towarzystwo Starożytności* specjalnie na potrzeby wykładów prowadzonych przez panią Freitag, następczynię pana Zehra. (ET, piątek, 04.12.1925 r.)
* Za datę powstania Elbląskiego Towarzystwa Starożytności (Elbinger Altertumsgesellschaft) przyjmuje się 11 listopada 1873 r. Pierwsze walne zgromadzenie odbyło się prawie rok później – 21 października 1874 r. i przyjęto na nim prowizoryczny statut stowarzyszenia. Nadrzędnym celem Towarzystwa było według statutu pogłębianie i szerzenie wiedzy na temat historii i prehistorii stron ojczystych poprzez badania, informowanie oraz gromadzenie zabytków przeszłości. Cel ten chciało Elbląskie Towarzystwo Starożytności osiągać za pomocą wygłaszanych w siedzibie wykładów, oprowadzania po Elbląskim Muzeum Miejskim, wycieczek po regionie oraz publikacji na łamach prasy codziennej – Elbląski Wortal Historyczny.
Wieczory wprowadzające w tajniki antropozofii
Podczas trzeciego sobotniego wieczoru wprowadzającego w tajniki antropozofii*, który odbył się w auli rolniczej liceum, doktor medycyny von Kries z Sopotu (niem. Zoppot) ponownie wygłosił swój wykład. Temat jego brzmiał: „Obraz z niemieckiej legendy w świetle antropozofii” Wstęp na wykłady jest wolny. (ET, piątek, 04.12.1925 r.)
* Antropozofia to szkoła duchowa (inicjacyjna), światopogląd ezoteryczny i całościowa propozycja przebudowy cywilizacji materialistycznej. Centralną rolę w antropozofii odgrywa bezpośrednie poznanie świata duchowego wsparte na indywidualnym doświadczeniu, praktyce duchowej (głównie medytacyjnej) i na związanej z tą praktyką całościowej przemianie człowieka – Wikipedia.
Wypadek na Wysokim Moście
Wczoraj podczas odbudowy Wysokiego Mostu (niem. Hohe Bruecke) wydarzył się wypadek. Czeladnik ciesielski spadł z mostu i doznał ciężkich obrażeń tyłu głowy. Musiano go zabrać do szpitala. (ET, sobota, 05.12.1925 r.)
Palenie w teatralnych bufetach jest zabronione
Ile już razy mówiliśmy i pisaliśmy o tym na naszych łamach, jednak wciąż nie znalazło to wielu odbiorców. Sch. został skazany przez sąd rejonowy za złamanie tego przepisu karą pieniężną w kwocie 15 marek. Mężczyzna odwoływał się od kary we wszystkich instancjach. W końcu Wyższy Sąd Krajowy w Berlinie przekazał sprawę Elbląskiemu Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpatrzenia i ten obniżył karę do 9 marek, obniżył też koszta postępowania sądowego. (ET, sobota, 05.12.1925 r.)
Kawiarnia Central
Nowy program zaproponowany przez kawiarnię Central spotkał się z wielkim uznaniem odwiedzających – można wnioskować na postawie dużej liczby klientów i oklasków, których nie zabrakło. Nie jest to wcale zadziwiające, ponieważ prawie każdy ma poczucie humoru i śmieje się z komicznych kawałów i dowcipów. Paul Paulsen podobnie jak Mimi Riedel tryskali na scenie humorem i porwali nim za sobą całą publiczność. (ET, niedziela, 06.12.1925 r.)
Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter