"Niestety w Elblągu jest nieco inaczej" (Głos z przeszłości, odc. 133)

5
03.03.2024
Niestety w Elblągu jest nieco inaczej (Głos z przeszłości, odc. 133)
- Centrala Rybna opracowała projekt uruchomienia w Elblągu dużej bazy skupu i przetwórstwa ryb słodkowodnych – pisała prasa w 1950 r.

Znów sięgamy po Głos Wybrzeża z 1950 r. Co pisała o Elblągu prasa ponad 70 lat temu? Sprawdźmy raz jeszcze.

 

Wzmóc walkę z bumelanctwem w Elbląskich Zakładach Pracy

"Mimo ostrej walki z bumelanctwem, prowadzonej przez organizację partyjną, radę zakładową i kierownictwo w Zakładach Mechanicznych liczba nieobecnych przy pracy lub spóźniających się dochodzi wciąż jeszcze 25-20 osób. Na tablicy wywieszonej w zakładach pojawiają się nadal nazwiska osób łamiących socjalistyczną dyscyplinę pracy (...). Publiczne napiętnowanie winno przyczynić się do zmiany ich stosunku do pracy.

Wydział personalny zakładów wprowadził specjalne formularze kontroli obecności i punktualności dostarczany przez Zarząd Okręgowy Zw. Zaw. Metalowców.

W Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych ukarano ostatnio potrąceniem zarobku jednodniowego (pracowników – red.)(...) otrzymali pisemną naganę za nieuzasadnione niestawienie się do pracy".

 

W Elblągu powstanie nowy zakład produkcyjny

"Centrala Rybna opracowała projekt uruchomienia w Elblągu dużej bazy skupu i przetwórstwa ryb słodkowodnych. Na potrzeby tego zakładu Miejska Rada Narodowa przydzieliła już posesję położoną nad rzeką Elblążką na północ od elektrowni-siłowni".

 

Biurokracja w CHMB utrudnia wykonanie planów budowlanych

"Centrala Handlowa Materiałów Budowlanych powinna być zaopatrzona we wszystkie używane w budownictwie materiały. Niestety w Elblągu jest nieco inaczej. W składnicy brakuje często różnych artykułów, nabycie zaś leżących na składzie materiałów utrudnione jest biurokratycznymi przepisami. Na każdy bowiem materiał trzeba wypełniać osobne skomplikowane formularze, co oczywiście nie przyspiesza procedury.

Drugą trudność stwarza czas urzędowania centrali. Biuro centrali jest czynne od 8 do 14. Tymczasem czynne przedsiębiorstwa budowlane, np. PPB nr 8 bardzo często potrzebują materiałów już od godz. 7 po południu lub po południu między 14 a 15.

Wydaje się, że CHMB powinna przystosować swoje godziny pracy do potrzeb ruchu budowlanego".

 

1,5 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej

"Miejska Rada Narodowa Elbląga otrzymała ostatnio 1,5 miliona zł kredytu na zaspokojenie potrzeb komunalnych klasy robotniczej. Kredyt ten zostanie wykorzystany na poprawę warunków mieszkaniowych, a w szczególności na rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i gazowej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 186, 187, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

"MRN przydzieliła teren nad rzeką ELBLĄŻKĄ... ". Od chwili przejęcia po zakończeniu II wojny "ziem poniemieckich" wystąpiły problemy z polskim nazewnictwem miejscowości i obiektów geograficznych. Nowi mieszkańcy Elbląga rzekę o niemieckiej nazwie Elbing, określili mianem "kanał" co zresztą pojawia się do chwili obecnej. Stąd w 1948 roku Rada Miasta Elbląg, po konsultacjach z mieszkańcami, rzekę nazwała - Elblążka. Jednak nazwa ta się nie upowszechnila i nadal mówiono o niej jako o kanale. Natomiast w Rozporządzeniu Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 roku rzece tej nadano nazwę ELBLĄG, tak jak miasto. To samo Rozporządzenie kanał Oberlând nazwało Kanał Elbląski. Decyzja ta została potwierdzona w 1949 roku przez Krajową Komisję Nazw Geograficznych. Co ciekawe nigdy oficjalnie nie odwołano uchwały MRN o nazwaniu naszej rzeki Elblążką. Stąd jeszcze w nowych opracowaniach turystycznych można spotkać nazwę Elblążka. Ostatni taki tekst z tą nazwą zaistniał w 2010 roku opisujący walory turystyczne regionu Żuław i Warmii.
Ilfinger (2024.03.03)

info

9  
  0
@Ilfinger - a tak przy okazji, to obecna polska nazwa naszego miasta - Elbląg - została ustalona 7.05.1946 roku i oficjalnie weszła w życie 19.05.1946 roku, po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym RP - Monitor Polski.
Ja Elblążanin (2024.03.03)

info

5  
  0
a co z tą centralą rybną czy coś? Powstało to w ogóle? Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek słyszał o jakimś zakładzie rybnym w Elblągu.
DasModel (2024.03.03)

info

4  
  0
@DasModel - z tego co ja pamiętam, to na początku lat 60-tych Centrala Rybna - przetwórnia i wędzarnia ryb przez długie lata była za torami tramwajowymi przy al. Grunwaldzkiej (+- 200 metrów przed wjazdem w ul. Dębową). Często tam chodziłem po południu do mamy - która w niej pracowała, mogąc "skubnąć" sobie świeżo uwędzonych rybek. Dzisiaj w tym samym miejscu znajduje się prywatna hurtownia rybna.
Rybny Smakosz (2024.03.03)
@Rybny Smakosz - Czyli ten plan za elektrociepłownią jednak nie wypalił.
DasModel (2024.03.04)