Dawno temu w Elblągu… świętowano jubileusz skarbnika

12
09.11.2024
Dawno temu w Elblągu… świętowano jubileusz skarbnika
Miejski teatr przed wojną, dzisiejsze okolice ul. Rycerskiej
Pan Madsack świętował wczoraj jubileusz 25-lecia na stanowisku skarbnika Powszechnego Związku Edukacyjnego. W uznaniu jego usług na rzecz stowarzyszenia zarząd przyznał mu dyplom. Wieczorem chór śpiewaczy przybył do niego z małym poczęstunkiem. Pan Madsack zawsze wykazywał wielkie zainteresowanie rozwojem stowarzyszenia, a uwagę, jaką otrzymał, można zatem określić jako zasłużoną - czytamy w elbląskiej prasie w 1901 r. O czym jeszcze pisała?

Co nowego w teatrze?
   W czwartek na scenie zobaczymy komedię pt. „Pan senator” Schönthana i Kadelburga. Bilety do nabycia za połowę ceny. W piątek zaś na scenę trafi krotochwila pt. „Jego sobowtór”, która wczoraj znów wywołała salwy śmiechu i spotkała się z ogromnym uznaniem publiczności, a na niedzielę zapowiedziano wielką burleskę z podkładem muzycznym „Człowiek na księżycu”. Premierę komedii pt. „Wieczna kobiecość” zaplanowano na poniedziałek, 11 listopada. Ponadto na scenie zobaczymy wielką sztukę „W 80 dni dookoła świata” w zupełnie nowej genialnej choreografii (AZ, czwartek, 07.11.1901 r.).
   .
   Kradzież zegarka
   Dwóch młodych uczniów ukradło z wystawy sklepowej zegarmistrza R. złoty damski zegarek. Wydobyli go przez znajdujący się w oknie wystawowym wizjer. Chłopcy uciekli ze swoją zdobyczą, zostali jednak rozpoznani i pociągnięci do odpowiedzialności (AZ, czwartek, 07.11.1901 r.).
   .
   Kradzież ubrań
   Wczorajszej nocy z niezamkniętego pomieszczenia znajdującego się na podwórzu, należącego do mistrza krawieckiego D. z ulicy Zielonej (niem. Altst. Grünstraße) ukradziono sporą ilość ubrań z wełny. Złodzieja nie udało się jeszcze schwytać (AZ, czwartek, 07.11.1901 r.).
   
   Pierwsza zabawa zimowa
   Związek kupiecki „Merkur” zorganizował wczoraj wieczorem w „Złotym Lwie” zebranie. Powzięto wtedy m.in. decyzję, że pierwsza zabawa zimowa odbędzie się w niedzielę, 17 listopada w postaci koncertu przy kawie i tańcach. Impreza odbędzie się w „Złotym Lwie” (AZ, piątek, 08.11.1901 r.).
   .
   Już niedługo rozpocznie się jarmark św. Marcina
   Na Małym Placu Zabaw (niem. Kl. Exerzierplatz) z okazji rozpoczynającego się w poniedziałek jarmarku św. Marcina już dziś rozstawiło się sporo straganów, huśtawek, karuzeli itp. […] (AZ, sobota, 09.11.1901 r.).
   .
   Teatr Edisona na jarmarku
   Podczas jarmarku pan Mosich na placu da kilka przedstawień żywych fotografii. Jest to bardzo intersujące, jak dzięki kinematografowi* można zobaczyć, jak wszystko tętni pełnym życiem. Można zobaczyć każdy ruch nogi i ręki. Wydaje się, że widzimy żywych ludzi i zwierzęta, a są to przecież momenty uchwycone na fotografiach. Kto jeszcze nie miał okazji wziąć udziału w kinematograficznym przedstawieniu, temu polecamy szczególnie gorąco udział w takim wydarzeniu (AZ, niedziela, 10.11.1901 r.).
   * To jedno z pierwszych urządzeń pozwalających na rejestrację ruchomych obrazów i projekcję nagrania. Wynalazek, o którym mowa, był w dużej mierze wzorowany na kinetoskopie opracowanym i skonstruowanym w 1892 roku przez Thomasa Alvę Edisona - www.national-geographic.pl.
   .
   Pożar przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej
   W piątkowy wieczór o godz. 20.30 wezwano straż pożarną do budynku przy Wewnętrznej Grobli Malborskiej nr 8 (niem. Innerer Marienburgerdamm, dzisiejsza ulica Malborska). Zapaliła się stojąca na tamtejszym podwórzu drewniana obora, która służyła do przechowywania wiórów ze znajdującej się tam stolarni. Zawartość obory spłonęła. Ugaszenie pożaru nastąpiło za pomocą ręcznej gaśnicy. Powodem wybuchu pożaru była nieostrożność (AZ, niedziela, 10.11.1901 r.).
   
   Kłótnia z nożem w tle
   Wczoraj po południu na Małym Placu Zabaw (niem. Kl. Exerzierplatz) czeladnik murarski Teodor Brosius będąc w podłym nastroju wdał się w kłótnię z kilkoma osobami, która koniec końców zakończyła się tym, że wyjął on nóż i zaczął grozić nim swoim przeciwnikom. Aby zapobiec dalszej przemocy, mężczyznę zamknięto w areszcie (AZ, niedziela, 10.11.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

"Wydobyli go przez znajdujący się w oknie wystawowym wizjer" - czyli na tzw. "wędkę", sposób kradzieży praktykowany jeszcze do niedawna. - " żywych fotografii" - pokaz filmowy.
erg. (2024.11.09)

info

5  
  0
Oceniając informacje dotyczące repertuaru Teatru można zauważyć, że dominowały spektakle lekkie, a najbardziej sztuki komediowe i to wzbudzające u widzów salwy śmiechu. Po prostu jego dyrekcja bazowała na gustach ówczesnych elblążan. Pragnąc przyciągnąć publiczność stosowano różne metody jak obniżki cen biletów. Doświadczyła tego sztuka "Pan senator" powstała w 1894 roku autorstwa znanych i cenionych aktorów, reżyserów i dramaturgów pochodzących z Austro Węgier Franza von Schönthana (ur.1849 zm.1913) oraz Gustava Kadelberga narodowości węgierskiej (ur.1851 zm.1925). Ten pierwszy wraz z bratem Paulem był autorem sztuki, popularnej do chwili obecnej, "Porwanie Sabinek", która doczekała się wielu przeróbek i była też motywem filmów.
Theatter (2024.11.09)

info

7  
  0
Dawno temu w Elbingu. I tak aż do skutku.
(2024.11.09)

info

2  
  13
Dawno temu w u Niemców w Elbingu.
(2024.11.09)
Dokładnie tak w Niemieckim Elblągu jak już muszą ale poprawnie to w Elbingu.
(2024.11.09)
@Szopa sypie? - a może Palikot wystawił na sprzedaz odżutowiec który zapomniał wpisać do oświadczenia majatkowego ?
śmiechnasali (2024.11.09)
Rzeczywiście "śmiech na sali", bo gdyby Pan P. wystawił na sprzedaż ODRZUTOWIEC to nikt by się nie roześmiał.
Dwupłatowiec (2024.11.09)

info

1  
  2
Ban
(2024.11.09)

info

0  
  0
dzisiaj te Elblag jest bardziej portugalski i niemiecki, biedronka kaufland aldi lidl, polski to zostal "ruski" XD 11 listopada reszta wyprzedana
(2024.11.09)
Dlaczego ówczesne gazety nie pisały o tym co robią faceci w sukienkach z małymi dziećmi ? Czyżby to była tylko polska tradycja ?
Błogosławiony (2024.11.09)

info

2  
  13